Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Komitet Stały RM przyjął krajowy program ws. równego traktowania

0
Podziel się:

Komitet Stały Rady Ministrów przyjął w czwartek Krajowy Program Działań na
rzecz Równego Traktowania. To pierwszy rządowy, strategiczny dokument dotyczący polityki równego
traktowania w Polsce - mówiła pełnomocniczka rządu ds. równego traktowania Agnieszka
Kozłowska-Rajewicz.

Komitet Stały Rady Ministrów przyjął w czwartek Krajowy Program Działań na rzecz Równego Traktowania. To pierwszy rządowy, strategiczny dokument dotyczący polityki równego traktowania w Polsce - mówiła pełnomocniczka rządu ds. równego traktowania Agnieszka Kozłowska-Rajewicz.

Jak mówiła wcześniej Kozłowska-Rajewicz, program zbiera w jednym miejscu, porządkuje i hierarchizuje kluczowe aktywności równościowe, które realizowane są przez rząd w różnych resortach i komórkach podległych.

Dodała, że dotychczas funkcjonowały tylko cząstkowe, "dziedzinowe" programy, np. program równego traktowania kobiet i mężczyzn, napisany przez Magdalenę Środę i Izabelę Jarugę-Nowacką, byłe pełnomocniczki ds. równego traktowania kobiet i mężczyzn. Przygotowano też programy dotyczące przeciwdziałania rasizmowi, ksenofobii, wobec określonych grup etnicznych, natomiast nigdy nie było horyzontalnej polityki, która objęłaby całość tych działań zarówno w sensie zakresu treści, jak i zaangażowania poszczególnych ministerstw.

Zgodnie z wymogami ustawy antydyskryminacyjnej, którą przygotowała jeszcze poprzedniczka Kozłowskiej-Rajewicz, Elżbieta Radziszewska, pełnomocnik ma obowiązek przygotowania programu, który konsumuje resortowe polityki i strategie dotyczące równego traktowania.

Polityka równościowa zapisana w programie będzie sprawozdawana przed Radą Ministrów raz do roku. "A więc już wiosną przyszłego roku poinformuję, jak wykonaliśmy zadania wpisane na rok 2013" - zapowiedziała Kozłowska-Rajewicz.

Jak dodała, program będzie na bieżąco uzupełniany i zmieniany; będzie można rezygnować z czegoś, co w trakcie pracy okaże się np. celem zbyt ambitnym - lub dodać nowe działania, kiedy pojawią się nowe możliwości.

W programie zapisano kluczowe obszary działania, takie jak przeciwdziałanie dyskryminacji na rynku pracy, walka z przemocą wobec kobiet, w rodzinie, wobec osób LGBT, walka z mową nienawiści, równe traktowanie w systemie edukacji, ochrony zdrowia, ochrona prawna osób z zaburzeniami psychicznymi, zwiększenie udziału kobiet w procesach decyzyjnych, poprawa dostępu do dóbr i usług dla osób z niepełnosprawnościami i starszych.(PAP)

akw/ itm/ dym/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)