Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

"Kommiersant" o zabiegach Rosji o uznanie Abchazji i Osetii Płd.

0
Podziel się:

Kolejne przerwanie dyplomatycznej blokady Abchazji i Osetii Płd. może
kosztować Rosję 50 mln dolarów - zauważa w poniedziałek dziennik "Kommiersant", informując, iż
gotowość uznania niepodległości tych dwóch zbuntowanych republik Gruzji wyraziło Nauru, wyspiarskie
państwo w zachodniej części Oceanu Spokojnego.

Kolejne przerwanie dyplomatycznej blokady Abchazji i Osetii Płd. może kosztować Rosję 50 mln dolarów - zauważa w poniedziałek dziennik "Kommiersant", informując, iż gotowość uznania niepodległości tych dwóch zbuntowanych republik Gruzji wyraziło Nauru, wyspiarskie państwo w zachodniej części Oceanu Spokojnego.

Deklarację taką poprzedniego dnia złożył szef dyplomacji tego mikronezyjskiego kraju Kiren Keke, który przebywa z misją studyjną w stolicy Osetii Płd. - Cchinwali. Kolejnym etapem jego podróży ma być stolica Abchazji - Suchumi.

"Kommiersant" podał, że przed wyprawą na Kaukaz nauruański minister gościł w Moskwie, gdzie konferował z szefem dyplomacji Rosji Siergiejem Ławrowem. Rosyjskie MSZ nie informowało o tej wizycie.

Fakt rozmów Keke z Ławrowem potwierdził rosyjskiej gazecie w niedzielę rzecznik MSZ Rosji Igor Liakin-Frołow. Inne źródło na placu Smoleńskim (siedziba resortu spraw zagranicznych Federacji Rosyjskiej) ujawniło, że ich tematem była ewentualna pomoc humanitarna dla Nauru.

Według "Kommiersanta", chodzi o 50 mln dolarów, które rząd tego kraju, jednego z najbiedniejszych na świecie, chciałby przeznaczyć na pilne projekty społeczno-gospodarcze.

Dziennik podkreśla, że "cenę tę można uznać za preferencyjną - w każdym razie w lipcu 2002 roku Pekin w zamian za rezygnację Nauru z uznania niepodległości Tajwanu i nawiązanie stosunków dyplomatycznych z ChRL obiecał wyspiarskiemu państwu 130 mln USD".

"Wszelako już w maju 2005 roku Nauru zmieniło zdanie - w zamian za szczodrą pomoc gospodarczą uznało Tajwan i zerwało relacje z Pekinem" - dodaje "Kommiersant".

W zeszłym roku Nauru nawiązało stosunki dyplomatyczne z Kosowem.

Nauru to najmniejsza republika na świecie i jedyne państwo, które nie ma oficjalnej stolicy. Jego obszar wynosi 21 kilometrów kwadratowych. Liczy 13 525 mieszkańców.

Podstawowym źródłem utrzymania Nauru jest eksport fosforanów z odkrywkowej kopalni, która zajmuje 90 proc. powierzchni kraju. Poważnym problemem Nauru jest brak wody pitnej.

Abchazję i Osetię Płd. uznały dotąd tylko Rosja, Nikaragua i Wenezuela.

Moskwa bezskutecznie jak dotąd zabiega o uznanie dwóch separatystycznych prowincji Gruzji przez państwa skupione w Boliwariańskiej Alternatywie dla Ameryki (hiszp. ALBA), regionalnym porozumieniu gospodarczym, którego sygnatariuszami - obok Wenezueli i Nikaragui - są Kuba, Boliwia, Dominikana, Honduras, Ekwador, Antigua i Barbuda oraz Saint Vincent i Grenadyny.

Jak zauważył "Kommiersant", państwa te są skłonne uznać Abchazję i Osetię Płd., jednak tylko w zamian za rosyjskie kredyty. W październiku próba wynegocjowania takiej transakcji z Ekwadorem zakończyła się fiaskiem, choć Moskwa gotowa była przyznać Quito 200 mln dolarów.

Jerzy Malczyk (PAP)

mal/ ap/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)