Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Komorowski i Peres: oba narody zdeterminowane, by Holokaust się nie powtórzył

0
Podziel się:

#
dochodzą m.in. dalsze wypowiedzi prezydenta Komorowskiego
#

bEstTebV

# dochodzą m.in. dalsze wypowiedzi prezydenta Komorowskiego #

04.11. Jerozolima (PAP) - Jesteśmy wrażliwi na wszelkie przejawy antysemityzmu na świecie i w Polsce - deklarował w poniedziałek w Jerozolimie prezydent Bronisław Komorowski. Prezydent Izraela Szimon Peres podkreślił, że polskie władze zajmują jasne stanowisko przeciwko antysemityzmowi.

Komorowski wraz z małżonką przebywa z trzydniową wizytą w Izraelu i Autonomii Palestyńskiej.

bEstTebX

"Zawsze wyobrażałem sobie, że relacje polsko-izraelskie będą odwoływały się do doświadczenia współżycia przez tysiąc lat na obszarach etnicznie, kulturowo, religijnie mieszanych" - mówił Komorowski podczas spotkania z prezydentem Izraela.

Zapewniał, że Polska rozumie "niezwykłość odbudowy własnej państwowości". "Żydzi swoje państwo odzyskiwali i odzyskują po ogromnej przerwie. My też pamiętamy, że państwa polskiego nie było na mapie Europy. Odbudowaliśmy je po 123 latach nieobecności" - przypomniał.

"W sposób szczególny jesteśmy wrażliwi na wszelkie zagrożenia dla istnienia państwowości. Jesteśmy wrażliwi na wszelkie przejawy antysemityzmu na świecie, w Europie, także w Polsce" - deklarował prezydent Polski.

"Jesteśmy szczególnie wrażliwi na problem bezpieczeństwa, które w dalszym ciągu jest istotne dla Polski, jak i jest niesłychanie ważne i jest aktualnym wyzwaniem dla Izraela" - powiedział Komorowski.

bEstTecd

Prezydent Polski życzył Peresowi i Izraelowi postępów "w trudnym procesie pokojowym i trudnym budowaniu ładu oraz bezpieczeństwa w tym regionie". "Życzymy poczucia bezpieczeństwa wszystkim obywatelom Izraela i wszystkim Żydom rozsianym po całym świecie" - dodał.

"Polska demokratyczna, niepodległa, będąca członkiem NATO i UE (...) jest w dalszym ciągu zainteresowana budowaniem jak najlepszych i jak najżywszych relacji polsko-izraelskich" - deklarował Komorowski.

Jak zaznaczył, Polska chciałaby, by rozwój tych relacji oznaczał wspólne przeżywanie historii, także - jak podkreślił - tej najbardziej bolesnej i dramatycznej, ale również rozwój współpracy gospodarczej i naukowej.

Peres z kolei mówił, że w historii relacji polsko-izraelskich są "rozdziały i rzeczy, których nie ma w żadnej innej historii". "Przede wszystkim w Polsce żyła duża część narodu żydowskiego" - przypomniał.

bEstTece

"Polska była zamknięta ze wszystkich stron. Żydzi mieli określone obszary w Polsce, ale w tych obszarach Żydzi mogli mówić po hebrajsku, mogli modlić się do Jerozolimy, mogli prowadzić swoje życie. Mogli być Żydami, mimo że nie byli w swoim kraju" - mówił Peres.

Zapewniał, że Izrael "nie zapomni tych lat". "W waszej i naszej historii było wiele wzlotów i upadków, ale można było żyć razem" - powiedział izraelski prezydent.

Jak przypomniał, później był "bardzo smutny rozdział nazizmu". "Naziści zdewastowali Polskę, a prawie połowa Żydów polskich została zamordowana na polskiej ziemi" - mówił Peres.

"Dlatego do dziś dnia zwiedzają miejsca smutku, pełni dumy z tego, co jest dzisiaj. Przychodzą podziękować i by powiedzieć, że nigdy nie zapomnimy Holokaustu" - zaznaczył Peres.

bEstTecf

Jak ocenił, przywódcy Polski, w tym Komorowski, "zajmują jednoznaczne i jasne stanowisko przeciwko każdemu antysemityzmowi". "Oba narody są zdeterminowane, by to się nie powtórzyło" - mówił prezydent Izraela.

Peres zwrócił uwagę, że Izrael "właściwie urodził się w kolebce Polski". "W Polsce zaczął się prawdziwy syjonizm" - dodał, przypominając jednego z założycieli Państwa Izrael Dawida Ben Guriona.

W ocenie Peresa pod przywództwem m.in. Komorowskiego "Polska staje się krajem Europy otwartej".

"Witamy pana serdecznie w naszej nowej, starej stolicy, w kolebce największych religii, łącznie z religią chrześcijańską" - powiedział izraelski prezydent.

bEstTecg

Peres wyraził też wdzięczność, że Komorowski przybył do Izraela w czasie "ważnych negocjacji izraelsko-palestyńskich".

Komorowski zaprosił prezydenta Izraela na otwarcie Muzeum Historii Żydów Polskich. "Peres jest patronem honorowym budowy Muzeum Historii Żydów Polskich i jestem pewien, że będzie chciał przyjechać. Kiedyś miałem z nim rozmowę, w której powiedział, że to jest niemożliwe, żeby go tam nie było, bo on też jest Żydem z Polski" - dodał polski prezydent.

W późniejszej rozmowie z dziennikarzami Komorowski mówił także o współpracy z Izraelem w obszarze bezpieczeństwa i obronności i współpracy sił zbrojnych w sprawach technologii wojskowych.

Minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak mówił o rozmowach ze stroną izraelską, m.in. na temat obrony powietrznej czy samolotów bezzałogowych. Siemoniak wspomniał też o programie "Świadkowie w mundurach". "Od 13 lat żołnierze izraelscy przyjeżdżają do Polski i odwiedzają miejsca pamięci związane z Holokaustem. Od kilku lat ich program zawiera elementy spotkania z żołnierzami Wojska Polskiego. Chcemy to rozszerzyć m.in. o wizyty polskich żołnierzy w Izraelu" - podkreślił szef resortu obrony.

z Jerozolimy Agnieszka Szymańska (PAP)

ajg/ mc/ bk/

bEstTecy
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)