Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Komorowski i Wulff na 20-leciu Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży

0
Podziel się:

Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży (PNWM) obchodzi w tym roku swój 20.
jubileusz. Z tej okazji 17 czerwca w Berlinie odbędzie się uroczystość, w której wezmą udział
patronujący organizacji prezydenci Polski i Niemiec Bronisław Komorowski i Christian Wulff.

Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży (PNWM) obchodzi w tym roku swój 20. jubileusz. Z tej okazji 17 czerwca w Berlinie odbędzie się uroczystość, w której wezmą udział patronujący organizacji prezydenci Polski i Niemiec Bronisław Komorowski i Christian Wulff.

Jak zapewnił w czwartek na konferencji prasowej w Poczdamie dyrektor PNWM ze strony niemieckiej Stephan Erb, minione 20 lat istnienia organizacji to "historia sukcesu". W tym czasie dofinansowano blisko 50 tysięcy spotkań młodzieży z Polski i Niemiec, dzięki którym poznało się około dwóch milionów młodych ludzi z obu krajów.

"Dwudziesty jubileusz jest okazją, by podziękować wszystkim, którzy od lat niestrudzenie angażują się dla polsko-niemieckiej wymiany młodzieży" - powiedział Erb. Dlatego 17 czerwca prezydenci Polski i Niemiec wręczą nagrody "Dobry Sąsiad" za szczególne zaangażowanie we współpracę młodzieży z obu krajów. Spośród 700 zgłoszeń do nagrody jury wyróżniło dziesięć osób i sześć polsko-niemieckich projektów partnerskich.

Według Erba PNWM poszukuje nowych tematów, na podstawie których można rozwijać współpracę młodzieży z obu państw. Dotychczas nacisk położony był na wzajemne zrozumienie poprzez zainteresowanie historią. "Chcemy w większym stopniu skoncentrować się na problemach mających znaczenie dla przyszłości, stąd nowy temat: zrównoważony rozwój. Najwyższy czas, by młodzi Niemcy i Polacy wspólnie zastanowili się nad tym, jak ma wyglądać wspólna przyszłość, biorąc pod uwagę globalne zmiany. Chodzi o ochronę środowiska, sprawiedliwość socjalną czy edukację" - powiedział Erb.

W ramach konkursu pod hasłem "Spotkajmy się pojutrze" najciekawsze projekty wcielające w życie ideę zrównoważonego rozwoju zostaną nagrodzone "Polsko-Niemiecką Nagrodą Młodzieży 2011-2013.

Według szefa PNWM organizacja ma obecnie silne polityczne wsparcie ze strony rządów Polski i Niemiec, choć - jak przyznał Erb - wciąż liczy na zwiększenie środków finansowych na wsparcie projektów współpracy młodzieży. PNWM dysponuje obecnie kwotą ok. 9 mln euro rocznie, z czego 5 mln zapewnia rząd niemiecki, a 4 mln - rząd Polski. Analogiczna organizacja niemiecko-francuska ma ponad dwa razy więcej pieniędzy do dyspozycji.

"Politycy wciąż deklarują, że polsko-niemiecka współpraca powinna być tak szeroka, jak niemiecko-francuska. Naszym zadaniem jest powtarzać żądania, by przynajmniej stopniowo zapewniono podobne środki finansowe na jej rozwój" - powiedział Erb.

Umowa o utworzeniu Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży (niem. Deutsch-Polnisches Jugendwerk) została podpisana przez rządy Polski i Niemiec w 1991 r. wraz z polsko-niemieckim Traktatem o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy. Obchody 20-lecia PNWM zbiegają się zatem z 20. rocznicą podpisania traktatu. Z tej okazji 17 czerwca prezydent Bronisław Komorowski wygłosi przemówienie na Uniwersytecie Humboldta w Berlinie w ramach cyklu "Przemówień Berlińskich", które zazwyczaj raz do roku wygłaszają prezydenci RFN.

W przeszłości tylko dwa razy zdarzyło się, że zaszczyt ten odstąpiono zagranicznym gościom: W 1998 r. był to ówczesny prezydent Finlandii Martti Ahtisaari i w 1999 r. ówczesny sekretarz generalny ONZ Kofi Annan.

18 czerwca prezydenci Polski i Niemiec chcą zaś wspólnie przejechać na rowerach wzdłuż dawnego muru berlińskiego, by w ten sposób uczcić wkład polskiej Solidarności w obalenie muru i zjednoczenie Niemiec. Wycieczka rowerowa ma nawiązywać do historii byłego NRD-owskiego dysydenta a obecnego szefa niemieckiego Urzędu ds. Akt Stasi Rolanda Jahna, który w 1982 r. trafił do więzienia za to, że jeździł po Jenie na rowerze z flagą Solidarności.

Z Berlina Anna Widzyk (PAP)

awi/ mc/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)