Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Komorowski: należy przyspieszyć prace nad ustawą medialną

0
Podziel się:

Zdaniem marszałka Sejmu Bronisława
Komorowskiego (PO), w obliczu sytuacji w telewizji publicznej
należy zdecydowanie przyspieszyć prace nad nową ustawą medialną.

*Zdaniem marszałka Sejmu Bronisława Komorowskiego (PO), w obliczu sytuacji w telewizji publicznej należy zdecydowanie przyspieszyć prace nad nową ustawą medialną. *

Rada nadzorcza TVP zawiesiła w piątek na trzy miesiące dotychczasowy zarząd TVP z Andrzejem Urbańskim i powołała na p.o. prezesa Piotra Farfała. Na miejsce zawieszonych członków zarządu Rada Nadzorcza oddelegowała swojego przedstawiciela Tomasza Rudomino.

Zawieszony zarząd nie zamierza ustępować, bo - jak tłumaczy - po piątkowej rezygnacji sekretarza Rady Janusza Niedzieli, Rada nie działała w pełnym składzie i nie mogła podjąć takiej decyzji.

Szef klubu PO Zbigniew Chlebowski ocenił w niedzielę, że wprowadzenie do TVP zarządu komisarycznego traktowałby jako decyzję ostateczną, ale jeśli chaos będzie się pogłębiać, to minister skarbu powinien się nad tym zastanowić. Z kolei zdaniem Komorowskiego, który był w poniedziałek rano gościem radia TOK FM, apele o ustanowienie komisarza w TVP są "trochę bez pokrycia w sensie prawnym".

Jego zdaniem, to, co powinno się zrobić w tej sytuacji, to "gwałtownie przyspieszyć" prace nad nową ustawą medialną.

Komorowski zastrzegł, że potrzebny jest czas, bo ustaw "nie przeprowadza się przez Sejm przez dwa tygodnie". Jednak, jak dodał, nadszedł czas decyzji politycznej.

"Ja bym na wszelki wypadek szedł w kierunku porozumienia z lewicą w tej sprawie" - zaznaczył. To, jego zdaniem, byłaby gwarancja na odrzucenie ewentualnego weta prezydenta do nowej ustawy.

Zresztą - w opinii marszałka - może prezydent widząc "groteskową i niebezpieczną" sytuację w TVP nie zawetuje nowej ustawy.

Projekt nowej ustawy medialnej opracowali eksperci pracujący pod egidą Ministerstwa Kultury. Teraz w sprawie projektu toczą się rozmowy PO, PSL i SLD.

Jedno z najważniejszych założeń tego projektu to likwidacja abonamentu radiowo-telewizyjnego od 2010 r., a w zamian utworzenie Funduszu Zadań Publicznych, który zasilany byłby wpływami budżetowymi z podatku VAT od działalności medialnej.

Projekt wprowadza pojęcie tzw. licencji programowych, połączenie regionalnych oddziałów TVP z regionalnymi spółkami Polskiego Radia we wspólne jednostki, wytwarzające wspólne, ogólnokrajowe pasmo programowe. Projekt zmienia też zasady dostępu do archiwów TVP i Polskiego Radia.

Zarządy TVP i Polskiego Radia miałyby być jednoosobowe, a ich rady nadzorcze liczyłyby najwyżej pięciu członków. Z chwilą wejścia w życie ustawy wygasłyby mandaty obecnych władz mediów publicznych, a Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji miałaby miesiąc na powołanie ich następców.(PAP)

ann/ mok/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)