Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Komorowski o wecie do ustawy o Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury

0
Podziel się:

Marszałek Sejmu Bronisław Komorowski nie
wyklucza możliwość szukania "bardziej merytorycznego" rozwiązania
w ustawie o Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury, którą
zawetował prezydent. Dodał, że decyzję o głosowaniu w sprawie tego
weta podejmie po konsultacjach z klubami.

Marszałek Sejmu Bronisław Komorowski nie wyklucza możliwość szukania "bardziej merytorycznego" rozwiązania w ustawie o Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury, którą zawetował prezydent. Dodał, że decyzję o głosowaniu w sprawie tego weta podejmie po konsultacjach z klubami.

Pod koniec grudnia prezydent Lech Kaczyński zawetował ustawę o Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury. Zastrzeżenia prezydenta dotyczą m.in. przepisu zobowiązującego go do powoływania sędziów w określonym terminie (w ciągu miesiąca od dnia przesłania wniosku przez Krajową Radę Sądownictwa).

Zdaniem L.Kaczyńskiego przepis jest niezgodny z konstytucją, która stanowi, że "sędziowie są powoływani przez prezydenta RP, na wniosek Krajowej Rady Sądownictwa, na czas nieoznaczony". Lech Kaczyński podkreśla, że konstytucja nie określa terminu, w jakim "prezydent korzystać powinien z przyznanego mu uprawnienia".

"Prezydent zaatakował konkretny zapis, ale zawetował całość, więc można szukać rozwiązań, które by uwzględniały jakiś punkt widzenia prezydenta, jeśli okaże się, że gdzieś mogą istnieć wątpliwości natury konstytucyjnej" - mówił marszałek Sejmu w poniedziałek w TVN24.

Zwrócił jednak uwagę, że "jeżeli coś miało być niekonstytucyjne, to prezydent na ogół wysyłał to (ustawę - PAP) do Trybunału Konstytucyjnego".

Marszałek podkreślił, że weto prezydenta do 14. ustawy "jest w jakimś szeregu takich samych działań, wet, które były motywowane czysto politycznie". "Dopuszczam jednak możliwość, że jest tu obszar szukania rozwiązania bardziej merytorycznego" - dodał Komorowski.

Dopytywany kiedy weto do ustawy o Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury będzie głosowane, marszałek odparł, że "po konsultacji z klubami" i "po zorientowaniu się, czy widzą możliwość odrzucenia weta".

"Jeśli tak, to skieruję to pod głosowanie jak najszybciej. Jeśli się okaże, że jest wola poprawiania czegoś w ustawie, to znajdziemy inny tryb działania" - zaznaczył Komorowski.

Ustawa o Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury wprowadza nowy model aplikacji sędziowskich i scentralizowanego kształcenia kadr na potrzeby sądownictwa i prokuratury. KSSiP ma zastąpić działające dotychczas Krajowe Centrum Szkolenia Kadr Sądów Powszechnych i Prokuratury. Ustawa reguluje także kwestię asesorów sądowych. Instytucję tę za niezgodną z konstytucją uznał w ubiegłym roku Trybunał Konstytucyjny.

Odrzucenie prezydenckiego weta wymaga większości 3/5 głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów. (PAP)

ajg/ par/ woj/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)