Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Komorowski: Polska jest źródłem nadziei dla Unii Europejskiej

0
Podziel się:

Polska, podobnie jak inne nowe kraje członkowskie Unii Europejskiej, żadną
miarą nie jest źródłem jej kłopotów. Wręcz przeciwnie, jesteśmy dla Unii Europejskiej źródłem
nadziei - podkreślił prezydent Bronisław Komorowski w liście skierowanym do uczestników konferencji
NBP.

Polska, podobnie jak inne nowe kraje członkowskie Unii Europejskiej, żadną miarą nie jest źródłem jej kłopotów. Wręcz przeciwnie, jesteśmy dla Unii Europejskiej źródłem nadziei - podkreślił prezydent Bronisław Komorowski w liście skierowanym do uczestników konferencji NBP.

List prezydenta odczytał jego doradca Jerzy Osiatyński. Prezydent stwierdził w nim, że dzięki znaczącej dynamice gospodarczej Polski, konstytucyjnie zagwarantowanymi zabezpieczeniami przed nadmiernym długiem publicznym, "z dobrym nadzorem bankowym i systemem gwarancji depozytów bankowych" inne kraje Unii są zainteresowane naszym udziałem w "strefie pogłębionej integracji, niezależnie od tego, czy już jesteśmy w strefie euro, czy dopiero się w niej znajdziemy".

"Do strefy euro wejdziemy wtedy, gdy będziemy wiedzieli, że jesteśmy w stanie trwale spełniać wymagane kryteria zbieżności, zachować konkurencyjność i kiedy strefa euro upora się ze swoimi dzisiejszymi kłopotami" - podkreślił prezydent.

W jego opinii pogłębienie integracji, także w obszarze gospodarczym jest "warunkiem pokonania kryzysu w skali całej Unii Europejskiej".

"Pokonanie tego kryzysu będzie możliwe, jeżeli będziemy potrafili w wymiarze każdego kraju Unii, w zgodzie z własnymi doświadczeniami i własnymi wyzwaniami szukać rozwiązań, które pozwolą uczynić nasze gospodarki bardziej konkurencyjnymi i atrakcyjnymi. Polska, jako przyszły członek strefy euro, powinna aktywnie współuczestniczyć w poszukiwaniu tych rozwiązań" - podkreślił prezydent w liście.

Komorowski stwierdził też, że proces europejskiej integracji, już po drugiej wojnie światowej był niezwykle trudny. "Był też od początku projektem o wymiarze więcej niż tylko ekonomicznym, był projektem politycznym ()" - ocenił.

W jego opinii kolejny etap integracji europejskiej, czyli wprowadzenie wspólnej waluty "przyniósł dalsze zacieśnianie współpracy gospodarczej, wzrost obrotów handlowych, szybsze wyrównywanie poziomów zamożności i dobrobytu krajów członkowskich Unii Gospodarczej i Walutowej".

"Swego rodzaju zwieńczeniem tej drogi miała być całkowicie zintegrowana gospodarka europejska zdolna zapewnić naturalną koordynację polityk gospodarczych poszczególnych państw członkowskich. W rzeczywistości cel ten okazał się nader trudny do realizacji i jak dotąd kraje strefy euro nie utworzyły jednej w pełni zintegrowanej gospodarki" - podkreślił.

Wskazał, że źródłami obecnych trudności strefy euro są m.in. rosnące zróżnicowania w konkurencyjności poszczególnych państw członkowskich oraz trwałe strukturalne nierównowagi w bilansach płatniczych.

"Nie wolno jednak zapominać, że ustanowienie strefy ero było ważnym krokiem na drodze do budowy Europy bezpiecznej gospodarczo, solidarnej i otwartej na kolejnych członków i dalszą integrację" - przypomniał w liście Komorowski. Dodał, że mimo wielu słabości w konstrukcji strefy euro, pozostaje ona projektem wyjątkowym. "Globalny kryzys finansowy udowodnił, że Unia Gospodarcza i Walutowa nie jest projektem kompletnym. Uwypuklił mankamenty w organizacji i funkcjonowaniu zarówno strefy euro jak i całej Unii Europejskiej" - wskazał.

Jego zdaniem obecnie najlepszym narzędziem obronnym w obecnym kryzysie jest dbałość o stabilność ekonomiczną i konkurencyjność, a także o świadomość własnych możliwości i ograniczeń.

Zdaniem Komorowskiego strefa euro nie jest "samoistną wyspą". "Stosowne wysiłki na rzecz naprawy gospodarki europejskiej muszą być podejmowane i na zachodzie Unii i na jej wschodzie. W strefie euro i poza nią. Ważne jest, aby proces reform łączył a nie dzielił, aby wzmacnianie fundamentów, które w dobie kryzysu okazały się zbyt chwiejne prowadziło Unię Europejską do dalszej integracji " - podkreślił.

Czwartkową konferencję Narodowego Banku Polskiego zatytułowano "Rekonfiguracja Europy - perspektywa Europy Środkowej i Wschodniej". W spotkaniu udział biorą przedstawiciele banków centralnych z Europy i świata, znani ekonomiści oraz przedstawiciele ośrodków akademickich. To druga edycja dorocznej konferencji NBP z cyklu "Przyszłość gospodarki europejskiej", organizowana pod patronatem prezydenta Bronisława Komorowskiego. (PAP)

rbk/ mki/ mow/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)