Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Komorowski: Polskę i Włochy łączy wspólnota interesów

0
Podziel się:

Polskę i Włochy łączy wspólnota interesów politycznych i gospodarczych -
powiedział we wtorek prezydent Bronisław Komorowski podczas polsko-włoskiego forum gospodarczego.
Komorowski i goszczący w Polsce prezydent Włoch Giorgio Napolitano zainaugurowali obrady forum.

*Polskę i Włochy łączy wspólnota interesów politycznych i gospodarczych - powiedział we wtorek prezydent Bronisław Komorowski podczas polsko-włoskiego forum gospodarczego. Komorowski i goszczący w Polsce prezydent Włoch Giorgio Napolitano zainaugurowali obrady forum. *

Komorowski ocenił, że polityczny dialog między naszymi państwami ma trwałe podstawy i rozwija się bardzo dobrze, a solidnym filarem relacji polsko-włoskich jest współpraca gospodarcza i inwestycyjna.

"Włochy są od lat strategicznym partnerem Polski, wraz z Niemcami, Francją należą do trzech najważniejszych kontrahentów gospodarczych Polski w ramach UE, i pięciu najważniejszych w skali świata" - powiedział polski prezydent.

Również Napolitano podkreślał, że polsko-włoskie relacje nasiliły się i nadal się wzmacniają. Jak mówił, Polska i Włochy mają zbieżne cele krótko i długoterminowe w Europie.

Według niego można mówić wręcz o partnerstwie strategicznym między naszymi krajami. "Jest to partnerstwo rzeczywiście głębokie, nasze stanowiska są zbieżne tak na łonie UE, jak i NATO, a również poza tymi organizacjami" - powiedział Napolitano.

Mówiąc o więzach gospodarczych łączących nasze kraje prezydent Włoch podkreślił, że przynoszą one obopólne korzyści. "Polska jest ważna dla Włoch, a Włochy są ważne dla Polski" - zaznaczył.

Polski prezydent przekonywał zaś, że włoscy inwestorzy mają swój udział w sukcesie gospodarczym Polski ostatnich przeszło 20 lat. Przypomniał, że jeszcze przed upadkiem żelaznej kurtyny polskim marzeniem o samochodzie był mały fiat. "Nie marzyliśmy o wielkich krążownikach szos, takich jakimi jeździli Amerykanie, nie marzyliśmy o mercedesach, my w Polsce marzyliśmy o fiacie, małym fiacie" - mówił.

Komorowski i Napolitano w swoich wystąpieniach mówili o kryzysie w strefie euro. "Kryzys zadłużenia i spowolnienie gospodarcze pozostają problemem ogólnoeuropejskim, oczekujemy jednak, że najbliższe miesiące przyniosą zasadniczy postęp w wychodzeniu Europy z kryzysu. Sytuacja wymaga decyzji, już nie dyskusji, ale decyzji" - powiedział polski prezydent.

Według niego "redukowanie zadłużenia państw członkowskich UE jest po prostu niezbędne, podobnie jak nowe regulacje prawne, które zapobiegną nadmiernemu zadłużaniu się w przyszłości".

Napolitano podkreślił, że Polska jest bardzo aktywna w szukaniu rozwiązania kryzysu w strefie euro, mimo, że do niej nie należy. Według niego należy zwiększyć wspólne wysiłki, aby najbliższe posiedzenie Rady Europejskiej stało się przełomowe i można było w jego trakcie określić solidarne zaangażowanie całej UE na rzecz obrony euro i przełamania trudności dotykających niektóre państwa strefy.

W forum gospodarczym wziął udział także wicepremier i minister gospodarki Waldemar Pawlak. Jak mówił, w ubiegłym roku padł rekord ponad 15 mld euro w obrotach w handlu polsko-włoskim; Włochy są naszym drugim partnerem gospodarczym w Europie, a zainwestowany włoski kapitał w Polsce przekroczył 11 mld euro.

Forum gospodarcze odbyło się w warszawskim hotelu Hyatt; uczestniczyło w nim około 100 przedsiębiorców.

Wtorek jest ostatnim dniem wizyty prezydenta Włoch w Polsce. (PAP)

ann/ mok/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)