Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Komorowski rozmawiał z Van Rompuyem o strategii UE na szczyt w Wilnie

0
Podziel się:

Przygotowania do szczytu Partnerstwa Wschodniego i omówienie strategii UE
na ten szczyt, szczególnie w odniesieniu do Ukrainy i przyszłych relacji UE-Ukraina - to tematy
czwartkowej rozmowy prezydenta Bronisława Komorowskiego z szefem Rady Europejskiej Hermanem Van
Rompuyem.

bEErbtLp

Przygotowania do szczytu Partnerstwa Wschodniego i omówienie strategii UE na ten szczyt, szczególnie w odniesieniu do Ukrainy i przyszłych relacji UE-Ukraina - to tematy czwartkowej rozmowy prezydenta Bronisława Komorowskiego z szefem Rady Europejskiej Hermanem Van Rompuyem.

Rozmowa prezydenta Bronisława Komorowskiego z Van Rompuyem odbyła się tuż przed rozpoczynającym się tego samego dnia III szczytem Partnerstwa Wschodniego w Wilnie. Obaj politycy jeszcze w czwartek udają się do stolicy Litwy.

Jak powiedział PAP prezydencki minister Jaromir Sokołowski, rozmowa poświęcona była przygotowaniom do wileńskiego szczytu i "omówieniu strategii UE, która będzie prezentowana w trakcie szczytu, szczególnie w odniesieniu do Ukrainy i przyszłych relacji UE-Ukraina".

bEErbtLr

Prezydent Komorowski - relacjonował Sokołowski - podkreślił m.in., że "należy utrzymać politykę otwartych drzwi UE wobec Ukrainy", tak by Kijów mógł podpisać umowę stowarzyszeniową, kiedy uzna to za stosowne. Należy też - kontynuował - uczynić wszystko, by po parafowaniu umów w Wilnie wspierać Gruzję i Mołdawię na ich drodze do podpisania umów stowarzyszeniowych.

Szczyt Partnerstwa Wschodniego odbędzie się w czwartek i piątek w Wilnie. Oczekiwano, że zostanie na nim podpisana umowa o stowarzyszeniu Ukrainy z UE; władze w Kijowie ogłosiły jednak w ubiegłym tygodniu, że wstrzymują przygotowania do zawarcia tego porozumienia.

Rząd Ukrainy wyjaśnił, że Unia nie zaproponowała stronie ukraińskiej wystarczającego zadośćuczynienia za straty, które kraj poniósłby w związku z pogorszeniem relacji handlowych z Rosją, która sprzeciwia się zbliżeniu Kijowa z Brukselą.

W poniedziałek Van Rompuy oświadczył, że oferta podpisania umowy stowarzyszeniowej wraz z umową o wolnym handlu między UE a Ukrainą pozostaje aktualna. Podkreślił też, że "stanowczo nie zgadza się ze stanowiskiem oraz działaniami Rosji w związku z planami podpisania umowy UE-Ukraina". (PAP)

bEErbtLx

ajg/ son/ as/

bEErbtLS
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)