Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Komorowski rozwiąże KRRiT podpisem elektronicznym

0
Podziel się:

Sprawozdanie rady odrzuciły już Sejm i Senat.

Komorowski rozwiąże KRRiT podpisem elektronicznym
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

Bronisław Komorowski zapowiedział, że jeszcze dzisiaj, podejmie decyzję potwierdzającą rozwiązanie KRRiT w obecnym składzie.

Skrócenie kadencji Rady jest możliwe po tym, jak sprawozdanie z jej działalności w 2009 r. odrzuciły Sejm i Senat.

_ - Na razie jest moja decyzja, jeśli chodzi o potwierdzenie stanowiska zajętego przez cały parlament, a więc przez Senat i Sejm, jeśli chodzi o odrzucenie, czy nieprzyjęcie sprawozdania Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji i zamierzam dzisiaj to stanowisko zająć, właśnie w duchu poparcia i Senatu, i Sejmu _ - zapowiedział Komorowski.

Jak dodał, stanie się to _ dzisiaj po powrocie z Poznania _.

Komorowski poinformował, że we wtorek złoży podpis elektroniczny pod decyzją w sprawie KRRiT. - _ To otwiera drogę po pierwsze do publikacji decyzji, a z kolei publikacja w Dzienniku Ustaw otwiera czas - 21 dni - na zgłaszanie nowych kandydatów przez Sejm, Senat, prezydenta _ - tłumaczył marszałek.

W skład Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji wchodzą: Witold Kołodziejski (przewodniczący), Barbara Bubula, Piotr Boroń, Tomasz Borysiuk i Lech Haydukiewicz. Będą pełnić swoje funkcje do czasu powołania następców.

Członkowie KRRiT, według dotychczasowych zasad, są powoływani przez: Sejm (2), Senat (1) i prezydenta (2), spośród osób wyróżniających się wiedzą i doświadczeniem w zakresie środków społecznego przekazu.
Członkowie KRRiT, według dotychczasowych zasad, są powoływani przez: Sejm (2), Senat (1) i prezydenta (2), spośród osób wyróżniających się wiedzą i doświadczeniem w zakresie środków społecznego przekazu.

Komorowski był pytany podczas briefingu w Poznaniu o tzw. małą nowelizację ustawy medialnej, przygotowaną przez PO. Jak podkreślił, projekt ten jest już w sejmowej komisji kultury i środków przekazu.

Marszałek Sejmu zaznaczył, że gdy tylko sprawozdanie z komisji będzie gotowe, _ natychmiast zostanie poddane dalszej procedurze, czyli procedurze drugiego czytania _. Dodał, że to _ nie kończy jeszcze biegu sprawy, ale otwiera drogę do szybkiego trzeciego czytania i przegłosowania nowelizacji _.

Komisja kultury ma przeprowadzić tzw. pierwsze czytanie projektu noweli na posiedzeniu 22 czerwca. Posiedzenie Sejmu (trzydniowe) zaczyna się 23 czerwca; następne posiedzenie Sejmu zaplanowano zaś od 7 do 9 lipca.

Jak podkreślał Komorowski, przyjęcie noweli _ oznaczałoby, że w radach nadzorczych mediów publicznych zasiadaliby tylko i wyłącznie ludzie wskazani przez uczelnie wyższe i na dodatek jeszcze wyselekcjonowani w procedurze konkursu, a nie w procedurze decyzji politycznych _.

PO proponuje, żeby w telewizji rady nadzorcze składały się z czterech osób wybieranych w konkursach, a także z trzech przedstawicieli resortów: skarbu, finansów i kultury.

Z kolei w radiu rady nadzorcze składałyby się z trzech osób wybieranych w konkursie i dwóch przedstawicieli ministerstw - po jednym z resortów skarbu i kultury. Kandydatów do konkursu wskazywałyby uczelnie akademickie. Obecnie w każdej radzie nadzorczej jest po jednym przedstawicielu ministra skarbu, pozostałych członków rad wyłania KRRiT.

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)