Notowania

komorowski
06.12.2012 18:17

Komorowski spotkał się z Saakaszwilim

Kancelaria Prezydenta poinformowała, że tematem spotkania prezydentów była ocena sytuacji wewnętrznej w Gruzji po wyborach parlamentarnych w tym kraju.

Podziel się
Dodaj komentarz
(eecpoland.eu)

*Prezydent Bronisław Komorowski podczas spotkania z prezydentem Micheilem Saakaszwilim wyraził nadzieję, że umowa stowarzyszeniowa Gruzji z UE będzie mogła zostać sfinalizowana przed szczytem Partnerstwa Wschodniego w Wilnie w listopadzie 2013 r. *

Komorowski przyjął Saakaszwilego w Pałacu Prezydenckim. Gruziński prezydent przebywa w Polsce z kilkudniową wizytą, oprócz Warszawy odwiedzi także Kraków. Saakaszwili został zaproszony m.in. na galę XX-lecia Fundacji Instytut Studiów Strategicznych.

Kancelaria Prezydenta poinformowała, że tematem spotkania prezydentów była ocena sytuacji wewnętrznej w Gruzji po wyborach parlamentarnych w tym kraju.

- _ Prezydent Bronisław Komorowski zapewnił prezydenta Gruzji o polskim poparciu dla gruzińskich aspiracji natowskich i unijnych. Wyrażając satysfakcję z deklaracji nowego rządu dotyczących kontynuacji prozachodniego kursu Gruzji, podkreślił, iż ma nadzieję, że umowa stowarzyszeniowa Gruzji z UE będzie mogła zostać sfinalizowana jeszcze przed szczytem Partnerstwa Wschodniego w Wilnie w listopadzie 2013 roku _ - podała prezydencka kancelaria.

W wyborach parlamentarnych w Gruzji, które odbyły się w 1 października, ugrupowanie Saakaszwilego - Zjednoczony Ruch Narodowy - nieoczekiwanie poniosło porażkę; zwyciężyła partia Bidzina Iwaniszwilego - Gruzińskie Marzenie. Iwaniszwili - miliarder i nowicjusz w świecie polityki - został zaprzysiężony na premiera Gruzji.

Przed wyborami zatwierdzono zmiany konstytucji, dające większe uprawnienia premierowi i zmniejszające prerogatywy szefa państwa. Zmiany te miały wejść w życie dopiero po przyszłorocznych wyborach prezydenckich, w których Micheil Saakaszwili nie może już uczestniczyć, bo konstytucja zabrania ubiegania się trzeci raz o fotel prezydencki.

Iwaniszwili zapewniał w Brukseli podczas pierwszej zagranicznej wizyty, że integracja europejska i euroatlantycka jest priorytetem rządu, i jego cel to uzgodnienie stowarzyszenia i umowy handlowej z UE już w 2013 r.

Czytaj więcej w Money.pl
Unia ostrzega przed stosowaniem represji Szefowa unijnej dyplomacji Catherine Ashton ostrzegła nowe gruzińskie władze przed stosowaniem represji politycznych wobec urzędników państwowych związanych z ekipą prezydenta Micheila Saakaszwilego.
Premier wyrzuca prezydenta z pałacu Po wyborach w Gruzji dochodzi do kolejnych starć na linii premier-prezydent.
To Gruzja sprowokowała wojnę z Rosją Lider koalicji Gruzińskie Marzenie stwierdził, że _ wydarzenia sierpniowe były zaplanowaną prowokacją Saakaszwilego _.
Tagi: komorowski, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz