Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Komorowski: wybór RPO na początku czerwca

0
Podziel się

Wybór nowego Rzecznika Praw Obywatelskich odbędzie się na posiedzeniu Sejmu
zaplanowanym w dniach 8-11 czerwca - powiedział w poniedziałek PAP marszałek Sejmu Bronisław
Komorowski.

bEiezKKt

Wybór nowego Rzecznika Praw Obywatelskich odbędzie się na posiedzeniu Sejmu zaplanowanym w dniach 8-11 czerwca - powiedział w poniedziałek PAP marszałek Sejmu Bronisław Komorowski.

Posłowie wybierać będą spośród dwóch kandydatek: zgłoszonej przez PO prof. Ireny Lipowicz i popieranej przez klub PiS Zofii Romaszewskiej.

Irena Lipowicz jest profesorem Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, byłą posłanką Unii Demokratycznej i Unii Wolności, była też ambasadorem Polski w Austrii. W 1980 przystąpiła do Solidarności, była jedną z założycielek Związku Górnośląskiego. Od 2008 r. jest dyrektorem Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej.

bEiezKKv

Zofia Romaszewska - żona wicemarszałka Senatu Zbigniewa Romaszewskiego - to b. działaczka "Solidarności" i b. sędzia Trybunału Stanu. Rzecznik klubu PiS Mariusz Błaszczak, przedstawiając jej kandydaturę przypomniał, że Romaszewska "tworzyła i kierowała Biurem Interwencji Komitetu Obrony Robotników, następnie Biurem Interwencji Regionu Mazowsze Solidarności, a już w wolnej Polsce Biurem Interwencji Kancelarii Senatu".

Zorganizowanie wyborów nowego Rzecznika stało się konieczne po śmierci Janusza Kochanowskiego, który 10 kwietnia zginął w katastrofie prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem. (PAP)

ajg/ mkr/ mok/ gma/

bEiezKKW
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)