Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
media
20.04.2008 21:22

Komorowski za pogłębieniem współpracy Sejmu i Bundestagu - media

Marszałek Sejmu Bronisław Komorowski opowiedział się za zasadniczym pogłębieniem współpracy pomiędzy Sejmem a niemieckim Bundestagiem. Ocenił też, że Polska i Niemcy nie są skazane na to, by być zakładnikami dzielących je problemów.

Podziel się
Dodaj komentarz

Marszałek Sejmu Bronisław Komorowski opowiedział się za zasadniczym pogłębieniem współpracy pomiędzy Sejmem a niemieckim Bundestagiem. Ocenił też, że Polska i Niemcy nie są skazane na to, by być zakładnikami dzielących je problemów.

Komorowski, który w poniedziałek składa roboczą wizytę w Berlinie, udzielił wywiadów tygodnikowi "Das Parlament" oraz dziennikowi "Frankfurter Allgemeine Zeitung".

"Nadszedł czas na zasadnicze pogłębienie współpracy, niezależnie od wyrazów sympatii i wspólnych deklaracji" - powiedział w rozmowie z "Das Parlament".

Jego zdaniem, podstawę do nawiązania silniejszych relacji między parlamentami obu państw daje Traktat Lizboński, który wzmacnia rolę parlamentów narodowych w krajach UE.

"Na poziomie Sejm-Bundestag powinniśmy porozmawiać o tym, jak szczególnie parlamenty państw Trójkąta Weimarskiego mogą się przygotować do nowych reguł gry w UE i zwiększyć swoją siłę przebicia" - ocenił Komorowski.

Jak dodał, potrzebne są: stworzenie trwałych struktur w ramach Trójkąta Weimarskiego (Niemcy-Polska-Francja) oraz współpraca, która będzie wychodzić poza poziom przewodniczących parlamentów oraz ich prezydiów i obejmie komisje.

Komorowski opowiedział się za zacieśnieniem integracji europejskiej, przede wszystkim w dziedzinie bezpieczeństwa energetycznego oraz za zasadą solidarności w polityce energetycznej UE.

Skrytykował też projekt budowy Gazociągu Północnego po dnie Morza Bałtyckiego. Na uwagę dziennikarza, że Polska mogłaby przyłączyć się do gazociągu marszałek odparł: "Uważamy ten projekt za nieuzasadniony ekonomicznie i za motywowany politycznie. Droga lądowa byłaby znacznie tańsza - stąd też nie widzimy możliwości udziału w Gazociągu Północnym".

"W interesie Polski i Niemiec leży partnerskie ukształtowanie relacji UE z Rosją oraz wspólna polityka wobec Ukrainy, która może i chce zintegrować się z Zachodem. Także demokratyzacja Białorusi jest we wspólnym interesie" - ocenił polski polityk.

Z kolei w rozmowie z dziennikiem "Frankfurter Allgemeine Zeitung" marszałek Sejmu ostrzegł, by nie uzależniać postępów w stosunkach polsko-niemieckich od "romantycznego marzenia" o porozumieniu w spornych sprawach historycznych. Jako syn polskich uchodźców z dawnych terenów wschodnich, który urodził się w pobliżu opuszczonego przez Niemców Wrocławia, potrafił zrozumieć cierpienia wypędzonych.

Jednak - pisze "FAZ" w omówieniu wywiadu - dla Komorowskiego "fantazją" jest sądzenie, że odmienne postrzegania wojny i wypędzeń przez Niemców i Polaków uda się "jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki" uczynić jednakowymi.

Mimo to - uważa marszałek Sejmu - Polska i Niemcy nie są skazane na los zakładników dzielących je sporów.

"Pomimo różnic Polska i Niemcy właśnie poprzez swoją historię są predestynowane do tego, by pojęcie bezpieczeństwa znów uczynić podstawowym tematem integracji europejskiej" - ocenił marszałek Sejmu. Jego zdaniem bezpieczeństwo ma kilka wymiarów i obejmuje m.in. tożsamość obronną UE, jej politykę energetyczną, a także solidarność z sąsiednimi narodami, które na wschodzie wciąż muszą walczyć o demokrację.

Kraje te - podkreślił Komorowski - nie mogą być poświęcone na ołtarzu rzekomej polityki realizmu, zwłaszcza jeśli świece na tym ołtarzu podsyca rosyjski gaz.(PAP)

Tagi: media, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz