Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Koncert klawesynowy na inaugurację festiwalu Mozartiana w Gdańsku

0
Podziel się

Koncertem "Sonaty klawesynowe" w wykonaniu Elżbiety Stefańskiej,
najwybitniejszej polskiej klawesynistki, i Mariko Kato z Japonii rozpocznie się w niedzielę
wieczorem w Domu Uphagena w Gdańsku VIII Międzynarodowy Festiwal Mozartowski Mozartiana.

bErRfFmJ

Koncertem "Sonaty klawesynowe" w wykonaniu Elżbiety Stefańskiej, najwybitniejszej polskiej klawesynistki, i Mariko Kato z Japonii rozpocznie się w niedzielę wieczorem w Domu Uphagena w Gdańsku VIII Międzynarodowy Festiwal Mozartowski Mozartiana.

Stefańska jest profesorem Akademii Muzycznej w Krakowie, gdzie prowadzi klasę klawesynu. Jej podopieczną na uczelni była urodzona na Hokkaido w Japonii Mariko Kato.

W poniedziałek w koncercie w Domu Uphagena pt. "Mozart kameralnie" wystąpi grający wspólnie od 2007 r. duet Maria Sławek (skrzypce) i Piotr Różański (fortepian).

bErRfFmL

Cykl kameralnych koncertów w Domu Uphagena w centrum zabytkowego Gdańska zakończy we wtorek występ Wiener Glasharmonika Duo, czyli Christa i Gerald Schoenfeldinger. Austriackie małżeństwo należy do światowej czołówki muzyków grających na harmonice szklanej i verrofonie (instrument zbudowany ze szklanych, pustych rurek).

Po trzech występach salonowych, festiwal Mozartiana przeniesie się do plenerowej scenerii rokokowego Parku Oliwskiego, gdzie odbędzie się większość koncertów.

Dyrektor naczelny i artystyczny Polskiego Chóru Kameralnego Schola Cantorum Gedanensis w Gdańsku Jan Łukaszewski, pomysłodawca Mozartiany, powiedział PAP, że wybór Parku Oliwskiego na miejsce festiwalu nie był przypadkowy. Przypomniał, że w 1756 r. kiedy na świat w Salzburgu przyszedł Wolfgang Amadeusz Mozart opat cysterski Jacek Rybiński wprowadzał się do Pałacu Opatów w Parku Oliwskim, a prowadzona na jego zlecenie budowa słynnych organów w Katedrze Oliwskiej kończyła się, kiedy wielki kompozytor umierał w Wiedniu.

"To wszystko jest tak naturalne dla czasów Mozarta, że trudno w Polsce znaleźć drugie takie miejsce" - uważa szef Polskiego Chóru Kameralnego w Gdańsku.

bErRfFmR

Łukaszewski wyjaśnił, że wymyślając ideę festiwalu muzycznego poświęconego twórczości Mozarta chciał go adresować głównie do osób spacerujących tłumnie po parku - "emerytów, dzieci, młodzieży i zakochanych" tj. tych, którzy na co dzień niekoniecznie są stałymi bywalcami filharmonii.

"Ten festiwal jest dla przeciętnego Kowalskiego, choć meloman też będzie miał prawdziwą satysfakcję. Ludzie idąc do filharmonii nie wiedzą jak się ubrać, jak się zachować. Tu można zachowywać się swobodnie, być dowolnie ubranym, można nawet klaskać, kiedy się chce" - podkreślił Łukaszewski.

Jego zdaniem, fenomen Mozarta polega na tym, że jego muzyka potrafi zafascynować "najbardziej wybrednych muzykologów, jak i ludzi, którzy w życiu nigdy nie byli na żadnym koncercie". "Jego utwory są melodyjne i dość proste. Można w nich usłyszeć ładunek emocjonalny, ale mają też i czasem charakter rozrywkowy. Tematy sentymentalne mają w sobie coś pogodnego, jak ten park i to harmonizuje ze sobą w idealny sposób" - ocenił.

W środę, w koncercie "Mozart i Wielkopolanie", będącym oficjalną inauguracją festiwalu Mozartiana, na dziedzińcu Pałacu Opatów w Parku Oliwskim, wystąpią Jakub Drygas (klarnet) i orkiestra Feel Harmony pod dyrekcją Łukasza Borowicza. Po koncercie zaplanowano po zmroku pokaz fontanny "tańczącej" do muzyki Mozarta. Zwieńczeniem tego wieczoru będzie koncert "Se vuol ballare.... Mozart e l'antico Mare Nostrum" (Mozart i tańce Morza Śródziemnego) w wykonaniu Citarella Nando z zespołem La Paranza (Włochy).

bErRfFmS

Jakub Drygas od 2008 r. jest solistą Orkiestry Filharmonii Poznańskiej. Kształcił się na uczelniach w rodzinnym Poznaniu, Wrocławiu, Hanowerze, a obecnie w Berlinie.

Łukasz Borowicz urodził się w 1977 r. w Warszawie. Od sześciu lat jest dyrektorem artystycznym Polskiej Orkiestry Radiowej.

Liderem Feel Harmony, złożonej z absolwentów uczelni muzycznych Berlina, Hanoweru, Łodzi, Poznania i Warszawy, jest Marcin Suszycki, koncertmistrz orkiestry Filharmonii Poznańskiej.

Citarella Nando to muzyk, aktor, śpiewak i badacz śródziemnomorskich ludowych tradycji teatralnych.

bErRfFmT

W kolejnych festiwalowych dniach zaplanowano koncerty: "Mozart i jazz" w wykonaniu zespołu Krzysztof Herdzin Trio; "Divertimento" z udziałem Małgorzaty Zalewskiej (harfa), Daniela Rybickiego (flet), Capella Bydgostiensis i Jose Maria Florencio (Brazylia) jako dyrygentem; koncert organowy Filipe Verissimo (Portugalia) oraz "Mozart Meets Zulu" w wykonaniu MoZuluArt (Zimbabwe) i Ambassade String Quartet (Austria).

Lider jazzowego trio Krzysztof Herdzin jest pianistą, kompozytorem, aranżerem, dyrygentem i producentem płytowym. Wziął udział w nagraniu ponad 180 albumów, w tym dwunastu autorskich. Ma na swoim koncie ponad trzy tysiące partytur na orkiestry kameralne i symfoniczne oraz big bandy i zespoły jazzowe.

Małgorzata Zalewska jest jedną z niewielu harfistek koncertujących na kilku rodzajach harf (harfa współczesna celtycka, harfa elektryczna i barokowa arpa doppia).

Daniel Rybicki od lutego 2012 r. jest pierwszym flecistą Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy.

bErRfFmU

Jose Maria Florencio sprawuje obecnie funkcję głównego dyrygenta Orkiestry Kameralnej Capella Bydgostiensis, zespołu Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy.

MoZuluart to zespół założony przez jednego muzyka z Austrii i trzech z Zimbabwe; stanowi połączenie tradycyjnej muzyki zulu z muzyką klasyczną, opartą głównie na kompozycjach Mozarta.

W koncercie finałowym Mozartiany, który odbędzie się 24 sierpnia w Archikatedrze Oliwskiej, wystąpią: Emma Kirkby, sopran (Wielka Brytania), Polski Chór Kameralny, Akademie fur Alte Musik Berlin (Niemcy) oraz dyrygent Jan Łukaszewski.

Emma Kirkby określana jest jako królowa muzyki dawnej, śpiewała m.in. z renomowanym chórem Schola Cantorum z Oxfordu.

Założona w 1982 r. Akademie fur Alte Musik Berlin uznawana jest obecnie za jedną z najlepszych kameralnych orkiestr świata. Z kolei, Polski Chór Kameralny zaliczany jest do elity chórów kameralnych w Europie.

W programie tegorocznego festiwalu Mozartiana jest również widowisko "Mozart dla dzieci", którego reżyserem i autorem scenariusza jest Aleksy Perski oraz przedstawienie "Amadeus" Petera Shaffera Teatru Polskiego z Bielska-Białej.

Jednym z patronów medialnych VIII Festiwalu Mozartowskiego Mozartiana jest Polska Agencja Prasowa. (PAP)

rop/ sp/

bErRfFnm
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)