Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Koncert Symfoniczny - kolejne wydarzenie festiwalu "Chopin i jego Europa"

0
Podziel się:

Polska śpiewaczka Ewa Podleś, amerykański pianista i kameralista Nicholas
Angelich oraz dyrygent z Niemiec Alexander Liebreich wystąpią w czwartek w warszawskiej
Filharmonii Narodowej w ramach festiwalu "Chopin i jego Europa". W programie koncertu: Lutosławski,
Szymanowski, Brahms.

Polska śpiewaczka Ewa Podleś, amerykański pianista i kameralista Nicholas Angelich oraz dyrygent z Niemiec Alexander Liebreich wystąpią w czwartek w warszawskiej Filharmonii Narodowej w ramach festiwalu "Chopin i jego Europa". W programie koncertu: Lutosławski, Szymanowski, Brahms.

Gotowa partytura III Symfonii Witolda Lutosławskiego nosi datę 31 stycznia 1983 r. Po jej prawykonaniu, które odbyło się w Chicago pod dyrekcją Georga Soltiego, pisano, że - "ten utwór jest właśnie taki, jakiego można się było spodziewać od kompozytora polskiego obecnie"; w Polsce trwał wtedy stan wojenny.

Jak pisze w omówieniu programu koncertu muzykolog Grzegorz Michalski "choć od czasu powstania listopadowego i paryskiego debiutu Chopina minęło z górą sto pięćdziesiąt lat - czas jakby stanął w miejscu. Lutosławski musiał zmierzyć się z mitem Polski szlochającej w jego partyturach. Podobnie jak kilka lat wcześniej w związku z Koncertem wiolonczelowym tak i teraz odczytywano pokrewieństwo wyrazu i emocji, niesionej przez muzykę, z dramatyczną sytuacją kraju dławionego stanem wojennym".

Zawsze z ogromnym wzruszeniem odbierana jest przez słuchaczy ta symfonia, chociaż sam Lutosławski, niechętny był, gdy muzyce przypisywano pozamuzyczne znaczenia.

Wkrótce po prawykonaniu utworu 29 września 1983 r. Witold Lutosławski otrzymał za III Symfonię nagrodę podziemnego Komitetu Kultury Niezależnej "Solidarności", a dwa lata później amerykańską Nagrodę Charlesa Grawemeyera, ze względu na wysokość dotacji zwaną muzycznym Noblem. Otrzymaną wówczas kwotę 150 000 dolarów przeznaczył na przyznawane do dziś stypendia dla młodych polskich muzyków.

Podczas czwartkowego koncertu Ewa Podleś interpretować też będzie Trzy fragmenty z poematów Jana Kasprowicza na głos i fortepian op. 5. Karola Szymanowskiego. "Dramatyzm muzyki Szymanowskiego dorównuje sile poezji Kasprowicza - jednocześnie buntowniczej, obrazoburczej, bluźnierczej i błagalnej.(...) Przerażające, apokaliptyczne wizje Kasprowicza otrzymały muzyczną interpretację ze sfery ekspresji od wagnerowskiego patosu po ludową religijność" - przeczytać można w omówieniu programu.

W drugiej części wieczoru wykonany będzie II Koncert fortepianowy B-dur op.83 Johannesa Brahmsa. Dzieło to ukończył kompozytor w roku 1881 i w tym samym roku w Budapeszcie odbyło się jego prawykonanie. Partię solową wykonał sam kompozytor, który potem w czasie tournee pokazał nowe dzieło w większości ważnych ośrodków muzycznych Niemiec i Austrii.

Jak zaznacza Michalski, do dziś aktualna pozostaje lapidarna opinia wpływowego krytyka wiedeńskiego Eduarda Hanslicka, według którego Koncert B-dur "wystarczy, żeby zabrzmiał, a zwycięży".

Ewa Podleś (ur. 1952 r.), śpiewaczka, obdarzona głosem o ogromnej skali, biegłości i olbrzymiej rozpiętości jest powszechnie uważana za czołowy światowy kontralt.

Nicholas Angelich (ur. 1970 r.), amerykański pianista. W ostatnim czasie Angelich koncertował z orkiestrami symfonicznymi Rotterdamu, Montrealu, Atlanty, Stuttgartu, Seulu, odbył tournee z Filharmonikami Londyńskimi. W czerwcu 2009 r. artysta zadebiutował na festiwalu BBC Proms ze Scottish Chamber Orchestra pod dyrekcją Yannicka N,zet-S,guina. W sierpniu 2009 r. wystąpił na Mostly Mozart Festival, wykonując Koncert fortepianowy d-moll (KV 466) Mozarta. Dwukrotnie w 2006 r. i 2012 r. artysta wystąpił w Warszawie podczas festiwalu "Chopin i jego Europa".

Alexander Liebreich, dyrygent (ur. 1968 r.) ukończył studia w Hochschule fuer Musik w Monachium oraz w salzburskim Mozarteum. Jest chwalony przez prasę jako jeden z najbardziej interesujących reprezentantów nowej generacji dyrygentów. Będąc od pięciu lat regularnym gościem Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach, Alexander Liebreich od sezonu 2012/2013 objął stanowisko jej głównego dyrygenta.

Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia pełni rolę ambasadora kultury na międzynarodowej scenie artystycznej. Zespół współpracował z wielkimi polskimi kompozytorami - Witoldem Lutosławskim, Krzysztofem Pendereckim i Henrykiem Mikołajem Góreckim, prezentując pierwsze wykonania ich dzieł. W ostatnich latach NOSPR zrealizowała projekty, które spotkały się z bardzo dobrym przyjęciem ze strony krytyki i słuchaczy, m.in.: Maraton twórczości Góreckiego, Pociąg do muzyki Kilara, Muzyczna podróż morska, Dzień Kilara, Festiwal Górecki*Penderecki.

Międzynarodowy Festiwal Muzyczny "Chopin i jego Europa" to jedno z najważniejszych przedsięwzięć związanych z muzyką poważną w Polsce. Jego organizatorem jest Narodowy Instytut Fryderyka Chopina.

Tegoroczna, dziewiąta, edycja festiwalu rozpoczęła się w 15 sierpnia i trwać będzie do 1 września.

Patronat medialny nad 9. edycją festiwalu objęła Polska Agencja Prasowa. (PAP)

abe/ mlu/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)