Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Koncert w 162. rocznicę śmierci Fryderyka Chopina

0
Podziel się:

"Requiem" Wolfganga Amadeusza Mozarta, które zostanie zaprezentowane w
poniedziałek w Bazylice św. Krzyża w Warszawie - miejscu przechowywania serca Fryderyka Chopina,
upamiętni 162. rocznicę śmierci jednego z najwybitniejszych polskich kompozytorów.

"Requiem" Wolfganga Amadeusza Mozarta, które zostanie zaprezentowane w poniedziałek w Bazylice św. Krzyża w Warszawie - miejscu przechowywania serca Fryderyka Chopina, upamiętni 162. rocznicę śmierci jednego z najwybitniejszych polskich kompozytorów.

Poniedziałkowy koncert wykonają: sopran Katarzyna Trylnik, alt Urszula Kryger, tenor Tomasz Krzysica i bas Wojtek Gierlach. Solistom towarzyszyć będzie Chór Opery i Filharmonii Podlaskiej. Polską Orkiestrę Radiową poprowadzi Łukasz Borowicz.

Borowicz, dyrektor artystyczny Polskiej Orkiestry Radiowej, 1 października otrzymał nagrodę Koryfeusz Muzyki Polskiej 2011 w kategorii osobowość roku. W 2007 roku został laureatem Paszportu Polityki. Ten 34-letni dyrygent dyrygował dotychczas wieloma europejskimi orkiestrami, m.in.: Konzerthausorchester Berlin, Komische Oper Berlin, NDR Radiophilharmonie Hannover, Orkiestrą Opery w Marsylii, Słowacką Radiową Orkiestra Symfoniczną, Praską Orkiestrą Symfoniczną FOK, Narodową Filharmoniczną Orkiestrą Rosji, Ukraińską Narodową Orkiestrą Filharmoniczną i większością polskich orkiestr symfonicznych.

Borowicz ukończył z wyróżnieniem dyrygenturę symfoniczno-operową w Akademii Muzycznej w Warszawie, tam też uzyskał tytuł doktora w dziedzinie dyrygentury pod kierunkiem Antoniego Wita. Był asystentem Wita w Filharmonii Narodowej i Kazimierza Korda w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej.

Postać Fryderyka Chopina promowano szczególnie w zeszłym roku, bowiem na 2010 rok przypadła 200. rocznica urodzin kompozytora. Z tej okazji w Polsce i na świecie zrealizowano ponad 2 tys. kulturalnych przedsięwzięć. Twórczość kompozytora była prezentowana nie tylko na koncertach, ale również na przedstawieniach teatralnych, wystawach, w postaci komiksów czy nowoczesnych wydawnictw multimedialnych.

W 2010 roku stolica przypominała o silnych związkach Chopina z Warszawą. Wizerunek Chopina umieszczano na plakatach, muralach, a nawet niemowlęcych śpiochach. W Warszawie w kilkunastu miejscach stanęły ławeczki, które po naciśnięciu guzika odtwarzają mazurki, polonezy i etiudy Chopina.

Chopin zmarł 17 października 1849 roku w Paryżu. Został pochowany na paryskim Cmentarzu Pere-Lachaise. Jane Stirling, uczennica kompozytora i wielka amatorka jego twórczości, pokryła koszty pogrzebu i opłaciła powrót do Warszawy siostry Fryderyka Ludwiki. To właśnie dzięki niej Ludwika przywiozła do kraju serce kompozytora, które ostatecznie zostało umieszczone w Bazylice św. Krzyża na warszawskim Krakowskim Przedmieściu.(PAP)

mce/ ls/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)