Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Koncert wiedeński - w styczniu w Krakowie, Lusławicach i Katowicach

0
Podziel się

Orkiestra Solistów Wiedeńskich i tarnowski dziewczęcy chór Puellae Orantes
zaprezentują w styczniu słynne walce i polki. Wokalno-instrumentalny koncert odbędzie się w
Krakowie, Lusławicach i Katowicach.

bErnqAEl

Orkiestra Solistów Wiedeńskich i tarnowski dziewczęcy chór Puellae Orantes zaprezentują w styczniu słynne walce i polki. Wokalno-instrumentalny koncert odbędzie się w Krakowie, Lusławicach i Katowicach.

Koncertu pod Wawelem - w Filharmonii Krakowskiej - melomani wysłuchają 17 stycznia. Dzień później zainteresowani będą mieli taką możliwość w Europejskim Centrum Muzyki w Lusławicach (woj. małopolskie), a 19 stycznia w Akademii Muzycznej w Katowicach.

Jak poinformował na wtorkowej konferencji prasowej dyrygent grupy Puellae Orantes, ks. Władysław Pachota, "urokliwe walce i polki publiczność usłyszy w języku niemieckim podczas drugiej części wieczoru. Zabrzmi wówczas m.in. "Tritsch-Tratsch-Polka" Jana Sebastiana Bacha i walc "Nad pięknym modrym Dunajem" Johanna Straussa. Pierwsza część wydarzenia ma być poświęcona polskim pastorałkom.

bErnqAEn

"+Koncert wiedeński+ programowo nawiązuje do słynnych koncertów noworocznych transmitowanych z Wiednia na cały świat. Polska publiczność będzie miała okazję na żywo podziwiać wykonanie artystów z Orkiestry Solistów Wiedeńskich, którzy współpracują z najważniejszymi instytucjami kultury w Wiedniu. Również nasz chór kilka lat temu nawiązał współpracę z tym znakomitym zespołem" - powiedziała PAP śpiewaczka związana z Puellae Orantes - Aleksandra Topor.

Orkiestra Solistów Wiedeńskich składa się z 30 muzyków. Kierownikiem artystycznym grupy jest Polak, Piotr Gładki. Zespół wielokrotnie koncertował za granicą. Ma na koncie liczne nagrania dla austriackiej, a także japońskiej telewizji. Grupa co roku odbywa tournee po Kraju Kwitnącej Wiśni.

Dziewczęcy Chór Katedralny Puellae Orantes istnieje od 28 lat. Jak twierdzą jego członkowie, jest najbardziej utytułowanym chórem młodzieżowym w Polsce. Zespół zdobył laury na 23 konkursach ogólnopolskich i międzynarodowych. Trzykrotnie pretendował do Grand Prix międzynarodowych konkursów chóralnych - w Arezzo (Włochy), Warnie (Bułgaria) oraz Rimini (Włochy) - gdzie zdobył to najwyższe trofeum. Grupa koncertowała w większości krajów europejskich i Stanach Zjednoczonych. Wydała osiem płyt CD, z których trzy były nominowane do nagrody Fryderyk, a za album "Łukaszewski & Bembinow. Kolędy i pastorałki" otrzymał tę statuetkę. (PAP)

bko/ abe/

bErnqAEO
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)