Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Koncert z okazji 30-lecia pacyfikacji Wujka wydany CD i DVD

0
Podziel się:

Koncert z okazji 30. rocznicy pacyfikacji katowickiej kopalni Wujek został
wydany na płytach CD i DVD. 16 grudnia 2011 r. na scenie ustawionej przy kopalni wystąpili m.in.
Anna Serafińska, Ryszard Rynkowski, Olgierd Łukaszewicz i Muniek Staszczyk.

Koncert z okazji 30. rocznicy pacyfikacji katowickiej kopalni Wujek został wydany na płytach CD i DVD. 16 grudnia 2011 r. na scenie ustawionej przy kopalni wystąpili m.in. Anna Serafińska, Ryszard Rynkowski, Olgierd Łukaszewicz i Muniek Staszczyk.

Centralne obchody upamiętniające 30. rocznicę stanu wojennego odbywały się na Śląsku, wziął w nich udział prezydent Bronisław Komorowski. Plenerowe widowisko multimedialne na Placu NSZZ Solidarność przy Krzyżu-Pomniku było jednym z najważniejszych punktów tamtych uroczystości. Koncert nosił tytuł "16.12.81".

Zgromadzona przy kopalni publiczność słuchała występów m.in. Pawła Kukiza, Janusza Yaniny Iwańskiego z zespołem, oraz grup De Press i Luxtorpeda. Wiersze Czesława Miłosza i Zbigniewa Herberta recytował Olgierd Łukaszewicz. Całość przeplatana była archiwalnymi zdjęciami i nagraniami. Archiwalne zdjęcie, przedstawiające pacyfikację Wujka, znalazło się także na okładce wydawnictwa.

Widowisko powstało dzięki współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej. Teraz wydane zostało w formie tzw. digipacku, w którym znajdują się płyta CD i DVD wraz z folderem zawierającym teksty oraz opisującym wydarzenia z historii PRL, szczególnie "Solidarności" i pacyfikacji kopalni Wujek.

Przedstawiciele IPN liczą, że materiał - który trafi do normalnej sprzedaży - będzie także chętnie wykorzystywany w szkołach. "Wszystko razem jest doskonałym materiałem edukacyjnym, który uczy poprzez muzykę i obraz. DVD można oglądać jako widowisko lub poprzez tzw. kąt kamery 2. Widzimy wtedy wizualizacje z muzyką, ale nie widzimy samego widowiska i tego co, dzieje się na scenie" - powiedziała rzeczniczka katowickiego IPN Monika Kobylańska.

Wydawcami płyty są: Stowarzyszenie Pokolenie, Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu oraz Śląskie Centrum Wolności i Solidarności.

Pacyfikacja katowickiej kopalni Wujek 16 grudnia 1981 r. to największa tragedia stanu wojennego. Od milicyjnych kul zginęło wtedy 9 górników, 21 innych doznało ran postrzałowych. W kopalni Manifest Lipcowy w Jastrzębiu Zdroju, gdzie dzień wcześniej oddziały wojska i milicji także siłą stłumiły strajk, kule raniły 4 osoby.(PAP)

kon/ ls/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)