Notowania

wiadomości
16.08.2011 08:02

Koncert z udziałem Marthy Argerich - w środę w Warszawie

Wydarzeniem tegorocznej edycji festiwalu "Chopin i jego Europa" będzie występ Marthy Argerich, która wraz ze swoją córką oraz polskimi i rosyjskimi solistami wykona w środę w Warszawie kwintet fortepianowy g-moll Juliusza Zarębskiego.

Podziel się
Dodaj komentarz

Wydarzeniem tegorocznej edycji festiwalu "Chopin i jego Europa" będzie występ Marthy Argerich, która wraz ze swoją córką oraz polskimi i rosyjskimi solistami wykona w środę w Warszawie kwintet fortepianowy g-moll Juliusza Zarębskiego.

W programie środowego koncertu, który rozpocznie się późnym wieczorem - o godz. 23 - w warszawskiej Filharmonii Narodowej, znalazły się, obok kwintetu Zarębskiego, fantazja f-moll Wolfganga Amadeusza Mozarta oraz "Concerto Pathetique" Franciszka Liszta. Oba utwory zostaną zaprezentowane w opracowaniu na dwa fortepiany przez Argerich i Lilię Zilberstein - pianistkę rosyjską, laureatkę Konkursu Busoniego w Bolzano w 1987 roku.

W kwintecie z kolei Argerich zagra ze swoją córką, altowiolistką Lydą Chen, rosyjskim wiolonczelistą Alexandrem Neustrojewem oraz polskimi skrzypkami: Bartłomiejem Niziołem i Agatą Szymczewską. Nie będzie to pierwsze wykonanie przez Argerich utworu Zarębskiego - artystka zagrała ten utwór pod koniec czerwca w Lugano.

Juliusz Zarębski to wybitny przedstawiciel polskiej kameralistyki romantycznej. "Muzyka tego kompozytora, wykonana przez jedną z najwybitniejszych pianistek światowej estrady, będzie mieć szansę na tej estradzie zaistnieć" - powiedział PAP dyrektor artystyczny festiwalu "Chopin i jego Europa" Stanisław Leszczyński. Jak wyjaśnił, muzyka Zarębskiego będzie prezentowana na tegorocznym festiwalu, ponieważ ten artysta był jednym z najzdolniejszych uczniów Franciszka Liszta, kompozytora, którego 200. rocznica urodzin przypada w tym roku.

Międzynarodowy Festiwal Muzyczny "Chopin i jego Europa" zorganizowano w Warszawie po raz siódmy. Hasło tegorocznej edycji brzmi "Od Mahlera do Liszta i Noskowskiego".

"Tak jak Martę Argerich namówiliśmy na kwintet Zarębskiego, tak legendarnego dyrygenta Philippe'a Herreweghe udało nam się namówić na wykonanie z Orchestre des Champs-Elysees jednego z arcydzieł polskiej muzyki symfonicznej XIX wieku" - powiedział Leszczyński w nawiązaniu do "Stepu" Zygmunta Noskowskiego, który zostanie wykonany w czwartek na koncercie w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego. Poemat symfoniczny tego znanego pedagoga, nauczyciela m.in. Karola Szymanowskiego i Mieczysława Karłowicza, wykonają też dwa zespoły wokalne: Collegium Vocale Gent i Accademia Chigiana Siena oraz szwedzka śpiewaczka Ann Hallenberg.

W programie czwartkowego koncertu znalazł się także koncert fortepianowy f-moll Fryderyka Chopina, który wykona na historycznym instrumencie pianista Alexander Lonquich. Zgromadzona w Studiu Lutosławskiego publiczność usłyszy również trzy kompozycje Johannesa Brahmsa: "Rhapsodie", "Schicksalslied" i "Begraebnisgesang".

W ocenie Leszczyńskiego, wydarzeniem festiwalu będzie również recital pieśni romantycznej, który odbędzie się w piątek w Teatrze Stanisławowskim w Łazienkach Królewskich. "Zaśpiewa niemiecka sopranistka Dorothee Mields, która będzie promować swój dość sensacyjny album z dziewięcioma pieśniami Chopina wykonywanymi po niemiecku" - zapowiedział dyrektor festiwalu. Artystka wykona też pieśni Stanisława Moniuszki, bowiem "istnieją również plany, aby ta entuzjastycznie nastawiona do polskiej kultury Niemka nagrała pieśni naszego ojca opery narodowej" - mówił Leszczyński. Podczas koncertu Mields będzie towarzyszyć pianista Nelson Goerner, który zagra na historycznym fortepianie.

Festiwal "Chopin i jego Europa" po raz pierwszy odbył się w 2005 roku. Jego ideą jest przedstawianie XIX-wiecznej Europy z punktu widzenia Fryderyka Chopina, poszukiwanie wątków, które zadecydowały o indywidualnym stylu chopinowskim, oraz prezentowanie twórczości inspirowanej muzyką wybitnego polskiego kompozytora.(PAP)

mce/ hes/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz