Notowania

konkurs
08.10.2010 16:47

Koncerty skrzypcowe reklamowały na lotnisku przyszłoroczny konkurs im. Wieniawskiego

Sześciu minikoncertów skrzypcowych mogli wysłuchać w piątek pasażerowie i osoby obecne w terminalu pasażerskim Portu Lotniczego Poznań-Ławica. Okazją do występów był rozpoczynający się dokładnie za rok XIV Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. Henryka Wieniawskiego.

Podziel się
Dodaj komentarz

*Sześciu minikoncertów skrzypcowych mogli wysłuchać w piątek pasażerowie i osoby obecne w terminalu pasażerskim Portu Lotniczego Poznań-Ławica. Okazją do występów był rozpoczynający się dokładnie za rok XIV Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. Henryka Wieniawskiego. *

Happening skrzypcowy zorganizował poznański port lotniczy wspólnie z Towarzystwem Muzycznym im. Henryka Wieniawskiego, które jest organizatorem konkursu. Wydarzenie to będzie miało miejsce w Poznaniu w dniach 8-23 października 2011 roku.

Studenci Akademii Muzycznej grali w piątek utwory patrona festiwalu a także Niccolo Paganiniego, Johannesa Brahmsa oraz J.S. Bacha.

"To było sześć koncertów naraz. Artyści grali swój repertuar znajdując się w różnych miejscach terminalu, w tym jeden koncertował przy windzie a jeden - stojąc na ruchomych schodach" - powiedziała PAP Hanna Surma, rzecznik prasowy poznańskiego portu lotniczego.

Port Lotniczy Poznań-Ławica nosi imię kompozytora i wirtuoza skrzypiec Henryka Wieniawskiego od 2006 roku. Uroczystość nadania imienia była częścią odbywającego się wówczas w Poznaniu XIII Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego. Od tamtego czasu w terminalu lotniska stoi pamiątkowa płyta ku czci kompozytora.

Jak powiedziała PAP Surma, wielu uczestników konkursu z całego świata przybędzie do Poznania właśnie drogą lotniczą. Na lotnisku w Poznaniu z samolotu wysiądą też członkowie jury, któremu przewodniczyć będzie wybitny skrzypek Maxim Vengerov.

Henryk Wieniawski urodził się 10 lipca 1835 roku w Lublinie, zmarł 31 marca 1880 roku w Moskwie. Jako skrzypek, przez krytyków jest porównywany z Niccolo Paganinim. Koncertował w całej Europie i w Stanach Zjednoczonych.

W polskich miastach wystąpił łącznie 130 razy, w Poznaniu dał 16 koncertów. Wieniawski skomponował ok. 50 utworów o charakterze popisowym i lirycznym, w tym polonezy, mazurki i kujawiaki. Pisał fantazje operowe. Jest autorem dwóch koncertów skrzypcowych wykonywanych obecnie przez najlepszych skrzypków na świecie.

Co pięć lat w Poznaniu odbywa się, przeznaczony dla młodych muzyków, prestiżowy Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy. Pierwszy konkurs odbył się w 1935 roku w Warszawie.(PAP)

rpo/ ls/ dym/

Tagi: konkurs, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz