Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Konferencja największych europejskich miast w Gdańsku

0
Podziel się:

Około 350 osób uczestniczy w rozpoczętej w
czwartek w Gdańsku konferencji Eurocities - organizacji
zrzeszającej 130 największych miast i metropolii europejskich.
Coroczny zjazd po raz pierwszy organizowany jest w państwie byłego
bloku komunistycznego.

Około 350 osób uczestniczy w rozpoczętej w czwartek w Gdańsku konferencji Eurocities - organizacji zrzeszającej 130 największych miast i metropolii europejskich. Coroczny zjazd po raz pierwszy organizowany jest w państwie byłego bloku komunistycznego.

Hasłem tegorocznej konferencji Eurocities jest "Solidarity in action - creating cohesive cities" (Solidarność w akcji - tworzenie spójnych miast). W ramach prowadzonych w języku angielskim dyskusji warsztatowych poruszany będzie m.in. problem rynku pracy w dużych miastach europejskich oraz migracji zarobkowej.

"Dla nas solidarność to nie tylko wspomnienie chwalebnej przeszłości, ale także obowiązująca reguła organizująca życie społeczne w państwie" - powiedział w przemówieniu otwierającym konferencję prezydent Gdańska, Paweł Adamowicz.

Prezydent Eurocities, burmistrz Lyonu Gerard Coulomb zwrócił uwagę na zmniejszający się w Europie z roku na roku procent osób w wieku produkcyjnym i tym samym stopniowe starzenie się społeczeństw. "Wspólną przyszłość powinniśmy budować na trzech filarach: rozwoju gospodarczym, solidarności społecznej oraz ochronie środowiska naturalnego" - dodał.

Wśród uczestników konferencji Eurocities są burmistrzowie i prezydenci takich miast jak m.in. Antwerpia, Drezno, Genewa, Haga, Kopenhaga, Lipsk, Liverpool, Lyon, Monachium i Sztokholm. Polskę reprezentują prezydenci m.in. Katowic, Lublina, Poznania i Warszawy.

Gośćmi honorowymi uroczystości otwarcia konferencji byli b. prezydent Lech Wałęsa oraz marszałek Senatu Bogdan Borusewicz.

Obrady i dyskusje panelowe podczas gdańskiej konferencji Eurocities potrwają do piątku. W sobotę uczestnicy konferencji mają zwiedzić Stocznię Gdańsk oraz Centrum Sztuki Współczesnej "Łaźnia".

Zadaniem powstałego w 1986 r. stowarzyszenia Eurocities jest reprezentowanie interesów dużych miast w strukturach Unii Europejskiej. Stowarzyszenie to jest odpowiednikiem Unii Metropolii Polskich na skalę europejską.

Do Eurocities należeć może miasto o liczbie mieszkańców nie mniejszej 250 tysięcy, choć zdarzają się także wyjątki od tej zasady. Koszt przeciętnej corocznej opłaty członkowskiej wynosi ponad 14 tys. euro.

Pierwszym polskim miastem, które wstąpiło do Eurocities, był Gdańsk. Stało się to w 1994 r.

W roli obserwatorów w Eurocities występują przedstawiciele miast z państw spoza UE, m.in. Istambułu, Sankt-Petersburga, Kijowa, Lwowa, Sarajewa i Zagrzebia. (PAP)

rop/ mok/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)