Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Konferencja nt. nanotechnologii na Politechnice Wrocławskiej

0
Podziel się:

Kilkudziesięciu naukowców z polski i zagranicy bierze udział w sympozjum
poświęconym nanotechnologii, które rozpoczęło się w poniedziałek na Politechnice Wrocławskiej.
Wśród prelegentów wrocławskiej konferencji znaleźli się m.in. pretendenci do nagrody Nobla:
Japończyk prof. Yasuhiko Arakawa oraz Kanadyjczyk prof. John Sajeev.

Kilkudziesięciu naukowców z polski i zagranicy bierze udział w sympozjum poświęconym nanotechnologii, które rozpoczęło się w poniedziałek na Politechnice Wrocławskiej. Wśród prelegentów wrocławskiej konferencji znaleźli się m.in. pretendenci do nagrody Nobla: Japończyk prof. Yasuhiko Arakawa oraz Kanadyjczyk prof. John Sajeev.

Celem sympozjum pt. "Półprzewodnikowe, węglowe, magnetyczne i fotoniczne nanostruktury dla technologii informacyjnych i komunikacyjnych, energii, zdrowia i środowiska" jest przegląd najnowszych osiągnięć w dziedzinie nanotechnologii. Podczas konferencji prelekcje wygłosi 34 naukowców m.in. z Kanady, Japonii, Niemiec i Polski.

"W trakcie sympozjum chcemy również poszukać nowych form współpracy pozwalających na lepsze prowadzenie badań" - powiedział w rozmowie z PAP dyrektor Instytutu Fizyki na Politechnice prof. Jan Misiewicz. Na konferencji zostanie podpisane porozumienie o współpracy pomiędzy Politechniką Wrocławską a Institute for Microstructural Science, Institute for Nano Quantum Infromation Electronics, University of Tokyo oraz Instytutem Fizyki Polskiej Akademii Nauk.

Misiewicz podkreślił, że rozwój nanotechnologii i badania nad nanostrukturami, mają bardzo ważne zastosowanie zarówno w urządzeniach codziennego użytku, jak i w obszarach najnowszych technologii. "Nanostruktury są wielkości jednej tysięcznej grubości włosa ludzkiego, bez ich dobrego zdefiniowania nie byłoby jednak komputerów, telefonu komórkowego czy internetu. Odpowiednie połączenie zbioru nanostruktur pozwoliło całkowicie zmienić naszą cywilizację" - przypomniał profesor.

Dodał, że główne obszary zastosowania nanostruktur, nad którymi pracują obecnie naukowcy to bezpieczeństwo informacji oraz diagnostyka medyczna.

We wrocławskim sympozjum bierze udział m.in. prof. Yasuhiko Arakawa z Uniwersytetu w Tokyo. Arakawa jest światowej sławy uczonym w zakresie nanofotoniki oraz nanotechnologii i jednym z kandydatów do nagrody Nobla. Wygłosi on wykład na temat fizyki kropek kwantowych oraz budowy i zasad działania laserów półprzewodnikowych.

W sympozjum bierze również udział prof. John Sajeev z Uniwersytetu w Toronto. Sajeev jest m.in. twórcą koncepcji kryształów fotonicznych - zwanych także półprzewodnikami światła, które są powszechnie stosowane w fotonice - dynamicznie rozwijającej się obecnie interdyscyplinarnej dziedzinie nauki i techniki wykorzystującej najnowsze osiągnięcia optyki, elektroniki czy informatyki. Sajeev podobnie jak Arakawa jest jednym z kandydatów do nagrody Nobla.

Sympozjum zakończy się w środę 7 października.(PAP)

pdo/ mow/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)