Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Konferencja o domowej przemocy: trzeba uczyć rozwiązywania konfliktów

0
Podziel się:

Aby przeciwdziałać domowej przemocy, należy kłaść większy nacisk na
profilaktykę, np. na naukę rozwiązywania sytuacji konfliktowych - przekonywali we wtorek w
Olsztynie uczestnicy konferencji "Solidarni przeciw przemocy wobec kobiet".

Aby przeciwdziałać domowej przemocy, należy kłaść większy nacisk na profilaktykę, np. na naukę rozwiązywania sytuacji konfliktowych - przekonywali we wtorek w Olsztynie uczestnicy konferencji "Solidarni przeciw przemocy wobec kobiet".

Na Warmii i Mazurach rocznie policja odnotowuje około 6 tys. zgłoszeń dot. przemocy w rodzinie; jej sprawcami w zdecydowanej większości są mężczyźni, w przypadku ok. 200 interwencji sprawcami były kobiety. Według służb socjalnych ujawnione przypadki przemocy stanowią 30 proc. wszystkich.

Zdaniem Izabeli Banasiak, współpracującej z ogólnopolskim pogotowiem "Niebieska Linia", w pracy terapeutycznej należy kłaść większy nacisk na profilaktykę, czyli np. uczenie sposobów rozwiązywania sytuacji konfliktowych.

"Dzieci są bystrymi obserwatorami i oglądają agresywne zachowania dorosłych. Poza tym takie zachowania przekazywane są z pokolenia na pokolenie i zjawiska przemocy, które w pewnych środowiskach są przyjmowane za normę, należy zastąpić zachowaniami pozbawionymi przemocy i agresji" - podkreśliła.

Jak dodała, w Polsce co 2,5 doby na skutek przemocy ginie kobieta.

Marek Prejzner z Instytutu Prewencji Przemocy powiedział, że mężczyźni stosujący przemoc wobec partnerki są przekonani, że relacje między kobietą a mężczyzną powinny być oparte na posłuszeństwie i podporządkowaniu się, a nie na układzie partnerskim. Według nich jedynym skutecznym zachowaniem, jeśli kobieta przeciwstawia się mężczyźnie, jest użycie przez niego siły.

"Zachowujący się agresywnie mężczyźni mają takie doświadczenia z dzieciństwa, że przemoc to nie jest coś nagannego. Uważają, że dziecko może dostać klapsa albo być w inny sposób skarcone fizycznie i w ten sposób uczą się, że przemoc jest skuteczną formą osiągnięcia celów" - zaznaczył.

II Warmińsko-Mazurska konferencja "Solidarni przeciw przemocy wobec kobiet" była elementem obchodzonej na całym świecie kampanii "Biała Wstążka". Kampania skierowana jest do mężczyzn i ma na celu walkę z przemocą wobec kobiet.

Spotkanie było okazją do uhonorowania sześciu mężczyzn - policjantów, terapeutów oraz pracowników służb socjalnych tytułem "Kawalera Białej Wstążki". Zostali oni w ten sposób wyróżnieni za zaangażowanie na rzecz przeciwdziałania przemocy domowej. (PAP)

ali/ abr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)