Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Konferencja: pieniądze na pomoc trzeba zdobywać i nimi zarządzać

0
Podziel się:

Samorządy i pracownicy socjalni mają trudności z pozyskiwaniem środków z
funduszy europejskich; natomiast pieniądze na pomoc trzeba zdobywać i nimi zarządzać - podkreślono
we wtorek w Warszawie na konferencji w ramach kampanii promującej pracę socjalną.

Samorządy i pracownicy socjalni mają trudności z pozyskiwaniem środków z funduszy europejskich; natomiast pieniądze na pomoc trzeba zdobywać i nimi zarządzać - podkreślono we wtorek w Warszawie na konferencji w ramach kampanii promującej pracę socjalną.

Kampania "Zawsze pomocni" promuje pracę socjalną, instytucje aktywnej integracji i ich rolę w aktywizacji osób wykluczonych. Jest realizowana w ramach projektu "Razem dla Mazowsza - Edukacja w Działaniu" współfinansowanego ze środków unijnych. We wtorek w Warszawie rozpoczęła się dwudniowa konferencja z udziałem pracowników socjalnych, władz samorządowych i instytucji zaangażowanych w pomoc.

"Nie ma nowoczesnego państwa, które nie przykłada wagi do pomocy osobom wykluczonym. Jesteśmy w połowie drogi, patrząc na kraje UE, jeśli chodzi o odejście od pasywnej do aktywnej opieki społecznej" - powiedział wicemarszałek województwa mazowieckiego Krzysztof Grzegorz Strzałkowski.

"Mamy świadomość, że we współczesnym kraju europejskim nie ma możliwości całkowitego zrezygnowania z zasiłków celowych lub stałych, ale musimy, wykorzystując środki z Europejskiego Funduszu Społecznego, tworzyć instrumenty, które będą przywracały ludziom zdolność do samodzielności" - podkreślił.

Dodał, że Polska ma jeden z najniższych wskaźników aktywności zawodowej w UE. "50 proc. to stanowczo za mało dla kraju, który już niedługo będzie się borykał z problemem rąk do pracy" - zaznaczył. Podkreślił, że projekty dot. osób korzystających z pomocy społecznej - np. niepełnosprawnych, uzależnionym od alkoholu, z wyuczoną bezradnością - pomagają włączyć się do rynku pracy i uzyskać samodzielność.

Zastępca Dyrektora Mazowieckiego Centrum Polityki Społecznej Barbara Kucharska powiedziała, że zarówno pracownicy socjalni, jak i samorządy mają trudności w pozyskiwaniu środków z funduszy europejskich. "Pieniędzy nie brakuje, brakuje aktywności w pozyskiwaniu tych pieniędzy. Pieniądze na pomaganie trzeba zdobyć i nimi zarządzać" - powiedziała.

"Ze środków unijnych jesteśmy w stanie rodzinom wielodzietnym, matkom samotnie wychowującym dzieci zapewnić zajęcia z psychologiem, wyjazd z całą rodziną, który pomoże im budować relacje" - powiedziała.

Poinformowała, że na Mazowszu jest ponad 850 publicznych instytucji pomocy społecznej, pracuje w nich ponad 4,5 tys. różnych pracowników, natomiast pracowników socjalnych jest ok. 2,5 tys. "W każdej gminie jest profesjonalny pracownik socjalny, który ma za zadanie wspieranie, koordynowanie pomocy osobom potrzebującym" - powiedziała.

Program "Razem dla Mazowsza - Edukacja w Działaniu" jest współfinansowany przez UE ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Dzięki kampanii "Zawsze pomocni", która będzie trwała do grudnia, odbędą się m.in. szkolenia i warsztaty dla pracowników socjalnych.

Pracownikiem socjalnym może zostać osoba, która posiada dyplom ukończenia kolegium pracowników służb społecznych, dyplom wyższej szkoły zawodowej o specjalności praca socjalna lub ukończone studia wyższe o specjalności praca socjalna na kierunku: pedagogika, politologia, polityka społeczna, psychologia, socjologia lub nauki o rodzinie. (PAP)

kno/ bos/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)