Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Konferencja: potrzebna równowaga w doborze źródeł energii w UE

0
Podziel się:

O potrzebie znalezienia równowagi w doborze źródeł energii w UE mówili
uczestnicy 49. Konferencji Bezpieczeństwa w Monachium. Wskazywali, że Europa potrzebuje energii
zarówno z odnawialnych źródeł energii, jak i węgla i gazu.

O potrzebie znalezienia równowagi w doborze źródeł energii w UE mówili uczestnicy 49. Konferencji Bezpieczeństwa w Monachium. Wskazywali, że Europa potrzebuje energii zarówno z odnawialnych źródeł energii, jak i węgla i gazu.

Unijny komisarz ds. energii Guenther Oettinger opowiedział się w Monachium za przyznaniem gazowi z łupków "funkcji uzupełniającej" w polityce energetycznej UE.

Ostrzegał bowiem przed następstwem wysokich cen energii. Gałęzie przemysłu zużywające dużo energii, w tym przemysł chemiczny i hutnictwo, uciekają z Europy, przenosząc się do USA - powiedział w piątek unijny komisarz podczas 49. Konferencji Bezpieczeństwa w Monachium.

Komisarz wymienił Polskę i Ukrainę wśród krajów, które zdecydowane są do rozpoczęcia eksploatacji złóż gazu łupkowego. "Potrzebujemy zarówno z odnawialnych źródeł energii, jak i węgla i gazu" - mówił.

Za znalezieniem odpowiedniej równowagi" w doborze źródeł energii w UE opowiedział się też niemiecki minister gospodarki Philipp Roesler. W przeciwnym razie europejska gospodarka przestanie być konkurencyjna wobec Azji i Ameryki - ostrzegał.

Rosyjski minister energetyki Aleksandr Nowak zadeklarował, że jego kraj nadal chce być strategicznym partnerem Europy. Zawsze jesteśmy gotowi do zapełnienia luki w dostawach, jak ostatnio w przypadku kłopotów z importem gazu z Algierii. "Rosja jest gwarantem pewnych dostaw energii" - zapewnił Nowak, wymieniając gazociąg Nord Stream jako jedną z magistrali.

Dzięki wydobyciu gazu z łupków Stany Zjednoczone prześcignęły w zeszłym roku Rosję w wielkości wydobycia gazu ziemnego.

Ekspert ds. międzynarodowej polityki energetycznej departamentu stanu USA Carlos Pascual zapewnił, że Stany Zjednoczone, pomimo przewidywanego uniezależnienia się od dostaw ropy z Bliskiego Wschodu, nie wycofają się z tej części świata. "Bliski Wschód jest zbyt ważny dla stabilizacji na świecie i dla naszych sojuszników" - zapewnił Pascual.

Według Pascuala Stany Zjednoczone zaprzestały już importu gazu, a w roku 2016 staną się eksporterem tego surowca.

Pascual oraz przewodniczący rady dyrektorów koncernu Royal Dutch Shell Jorma Ollila mówili o "rewolucji łupkowej", która zmieni "geopolityczne oblicze świata". Pascual zauważył, że największe złoża gazu łupkowego znajdują się prawdopodobnie w Chinach.

W Unii Europejskiej kontrowersje budzi przede wszystkim, polegająca na wtłaczaniu pod dużym ciśnieniem wody, piasku i chemikaliów metoda wydobywania gazu łupkowego, czyli szczelinowanie hydrauliczne. (PAP)

lep/ amac/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)