Notowania

wiadomości
12.12.2011 20:21

Konferencja "Sztuka + Architektura + Miasto" rozpoczęła się w Warszawie

Prezentacja projektów artystycznych realizowanych w przestrzeni publicznej Nowego Jorku rozpoczęła w poniedziałek w Warszawie konferencję "Sztuka + Architektura + Miasto". Spotkanie specjalistów ze Stanów Zjednoczonych i Polski potrwa do czwartku.

Podziel się
Dodaj komentarz

Prezentacja projektów artystycznych realizowanych w przestrzeni publicznej Nowego Jorku rozpoczęła w poniedziałek w Warszawie konferencję "Sztuka + Architektura + Miasto". Spotkanie specjalistów ze Stanów Zjednoczonych i Polski potrwa do czwartku.

W ramach trzydniowej konferencji, która odbywa się w poniedziałek, wtorek i czwartek w Centrum Sztuki Współczesnej, zostaną też przedstawione projekty artystyczne zrealizowane lub czekające na realizację w przestrzeni publicznej Warszawy.

Podczas poniedziałkowego wykładu dyrektor Muzeum Sztuki w Queens w Nowym Jorku, Tom Finkelpearl, przedstawił dzieje sztuki w przestrzeni publicznej w Stanach Zjednoczonych. Pierwsze obiekty artystyczne pojawiły się na amerykańskich ulicach u schyłku lat 60. XX wieku, kiedy amerykańska klasa średnia zaczęła masowo opuszczać centra miast i przenosić się na przedmieścia. Wówczas, aby powstrzymać mieszkańców przed ucieczką ze śródmieść i urozmaicić miejską przestrzeń, zaczęto na ulicach umieszczać instalacje, rzeźby i kolaże, dzieła artystyczne wkomponowywano w miejską architekturę.

Finkelpearl koordynował dotychczas wiele projektów artystycznych realizowanych w przestrzeni publicznej. W poniedziałek podkreślił, że "wyprowadzenie" sztuki z galerii i muzeów powinno służyć przede wszystkim mieszkańcom miasta. Sztuka publiczna - w ocenie dyrektora Queens Museum of Art - powinna odnosić się do życia jej potencjalnych odbiorców, czyli przechodniów. W Queens, jednej z najbardziej zróżnicowanych pod względem rasowym i narodowościowym dzielnic Nowego Jorku, artyści tworzący sztukę publiczną skupiają się na eksponowaniu różnorodności kulturowej mieszkających tam ludzi - mówił Finkelpearl.

Finkelpearl odpowiadał m.in. za projekt "I love Taxi" realizowany w nowojorskim Madison Square Park, autorstwa tajlandzkiego artysty Navina Rawanchaikula. W ramach projektu Tajlandczyk zainstalował w parku wiaty z atrapami taksówek, a na ławkach, stoiskach z żywnością i kawiarniach umieścił kolaże obrazujące historie, które opowiedzieli artyście nowojorscy taksówkarze. Projekt "I love Taxi" był częścią trzyletniego programu "Target Art in the Park" ("Celowa sztuka w parku") polegającego na odświeżeniu parku przy alei Madisona.

W ramach trzydniowej konferencji "Sztuka + Architektura + Miasto" o sztuce w przestrzeni publicznej rozmawiają artyści, architekci, kuratorzy, przedstawiciele instytucji publicznych i organizacji pozarządowych. W dyskusji władze stolicy reprezentują m.in. dyrektor Biura Kultury m.st. Warszawy Marek Kraszewski i naczelnik Wydziału Estetyki Przestrzeni Publicznej w Biurze Architektury i Planowania Przestrzennego Tomasz Gamdzyk.

We wtorek architekt i założyciel Grupy Projektowej Centrala, Jakub Szczęsny, podzieli się własnymi doświadczeniami ze współpracy z politykami i społecznościami lokalnymi nad ingerencjami architektonicznymi w Polsce i za granicą.

Na zakończenie konferencji w czwartek głos zabierze Charlotte Cohen z Biura ds. Sztuk Pięknych w Centralnej Administracji Amerykańskiej, która przez dziewięć lat kierowała nowojorskim programem "Percent for Art" ("Procent na sztukę"). Cohen przedstawi sposoby pozyskiwania publicznych pieniędzy na sztukę publiczną w różnych krajach na świecie. Opowie też o sytuacji w Nowym Jorku, m.in. o tym, jak w promowanie sztuki na ulicach miast zaangażował się miejski Wydział Transportu.

Konferencję organizują Centrum Sztuki Współczesnej i Biuro Kultury Urzędu m.st. Warszawy.(PAP)

mce/ hes/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz