Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Konferencja w sprawie Syrii w maju niemożliwa

0
Podziel się:

Anonimowy przedstawiciel rosyjskich władz wskazał na spory co do tego, kto powinien brać udział w syryjskim procesie pokojowym.

Konferencja w sprawie Syrii w maju niemożliwa
(PAP/EPA)
bEEslgXV

Anonimowy przedstawiciel rosyjskich władz powiedział w sobotę, że niemożliwe będzie zwołanie jeszcze przed końcem maja międzynarodowej konferencji pokojowej w sprawie Syrii. Wskazał na spory co do tego, kto powinien brać udział w syryjskim procesie pokojowym.

W tym tygodniu rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow i sekretarz stanu USA John Kerry poinformowali, że Waszyngton i Moskwa zwołają międzynarodową konferencję w celu zakończenia trwającego od ponad dwóch lat konfliktu w Syrii. Wyrazili nadzieję, że odbędzie się ona jeszcze w maju.

Jednak przedstawiciel rosyjskich władz, który uczestniczył w piątkowych rozmowach prezydenta Rosji Władimira Putina i brytyjskiego premiera Davida Camerona w Soczi, powiedział dziennikarzom, że termin majowy jest niemożliwy do utrzymania.

bEEslgXX

Rosyjskie agencje cytowały tego samego informatora, według którego wysiłkom na rzecz zwołania międzynarodowej konferencji szkodzą utrzymujące się spory co do tego, kto powinien mieć prawo udziału w procesie pokojowym.

Jak powiedział, jest szeroka zgoda co do tego, że sytuacja w Syrii jest bardzo zła, _ ale poza tym jest wiele rozbieżności: kto może brać udział w tym formacie, kto jest uprawniony, a kto nie _. Przedstawiciel rosyjskich władz zastrzegł, że _ jest zbyt wcześnie, by określić, czy zwołana zostanie konferencja _, czy też dyskusje przybiorą inną formę.

- _ Wydaje się oczywiste, że dyskusje nie mogą się odbyć bez przedstawicieli opozycji, ale jest pytanie: jakiej opozycji _ - wskazało to rosyjskie źródło dyplomatyczne, podkreślając, że syryjska opozycja nie jest zjednoczona, zatem nie mówi jednym głosem.

Rosja sprzeciwiła się nałożeniu sankcji na Syrię i zablokowała trzy rezolucje Rady Bezpieczeństwa ONZ wymierzone w reżim prezydenta Baszara el-Asada. Wsparła jednak apele o powołanie władz przejściowych w Syrii, argumentując, że muszą o tym zdecydować sami Syryjczycy, a nie wspólnota międzynarodowa.

bEEslgYd

Konflikt zbrojny w Syrii trwa od marca 2011 roku; zginęło w nim ponad 70 tys. ludzi.

Czytaj więcej w Money.pl
Rosja i USA rozmawiają o pokoju? Będą godzić Jak się szacuje, w trakcie trwającej już ponad dwa lata zbrojnej rewolty przeciwko reżymowi Asada śmierć poniosło ponad 70 tys. ludzi.
Co dalej z Syrią? Putin uzgodni z Kerrym Prezydent Rosji spotka się w tej sprawie w Moskwie z amerykańskim sekretarzem obrony.
Rosja o broni chemicznej w Syrii. Wzywa do... Władze w Damaszku i rebelianci syryjscy oskarżają się nawzajem o dokonanie trzech ataków z użyciem broni chemicznej w marcu i w grudniu ubiegłego roku.
bEEslgYy
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)