Notowania

Konflikt izraelsko-palestyński. Zamieszki w Jerozolimie

Do starcia doszło w pobliżu jednego z wejść na jerozolimskie Wzgórze Świątynne, święte dla muzułmanów i żydów.

Podziel się
Dodaj komentarz

Policja izraelska użyła gumowych kul i granatów hukowych przeciwko Palestyńczykom, którzy według strony izraelskiej obrzucili policjantów kamieniami. Do starcia doszło w pobliżu jednego z wejść na jerozolimskie Wzgórze Świątynne, święte dla muzułmanów i żydów.

Jedna osoba została lekko ranna w wyniku starcia, do którego doszło po piątkowych modlitwach w meczetach. Świadkowie cytowani przez agencję AFP relacjonowali, że policjanci izraelscy użyli też gazu łzawiącego wobec manifestujących.

Policja powiadomiła o zatrzymaniu jednej osoby. Napięcia wokół Wzgórza Świątynnego zaostrzają się od początku żydowskiego religijnego święta Sukkot (Święta Namiotów) w niedzielę wieczorem. Od tego czasu próby przedostania się na Wzgórze Świątynne podejmują aktywiści żydowscy ze skrajnej prawicy. Święto Sukkot to czas pielgrzymek do przylegającej do Wzgórza Świątynnego Ściany Płaczu.

Miejsce nazywane przez Żydów Wzgórzem Świątynnym, gdzie stała Świątynia Jerozolimska, dla muzułmanów jest trzecim najświętszym miejscem ich religii, po Mekce i Medynie. Stoi na nim muzułmańskie sanktuarium Kopuła na Skale oraz meczet Al-Aksa.

We wrześniu 2000 roku na Wzgórzu Świątynnym pojawił się późniejszy premier Izraela Ariel Szaron. Palestyńczycy uznali to za prowokację. Wydarzenie to jest uważane za początek drugiej palestyńskiej intifady, czyli powstania przeciwko izraelskiej okupacji, trwającego do 2005 roku.

Czytaj więcej w Money.pl
Oskarżył Izrael o czystki etniczne Mahmud Abbas: _ Izrael zniszczył 5 tysięcy palestyńskich domów i pozbawił dachu nad głową 7 tysięcy Palestyńczyków _.
Izraelczycy mieli dość. Zbombardowali... Zaatakowano miasto Rafah na Zachodnim Brzegu. Są ofiary.
Twierdzą, że zabili cywilów. W mundurach? W izraelskim ataku na północy Strefy Gazy zginęło trzech Palestyńczyków, którzy podkładali materiały wybuchowe wzdłuż granicy z Izraelem - podało wojsko izraelskie.
Tagi: stosunki izraelsko-palestyńskie, izrael, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz