Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Kongres Lewicy. Lech Wałęsa odpowiedział na zaproszenie SLD

0
Podziel się

Były prezydent Lech Wałęsa zadeklarował, że weźmie udział w Kongresie Lewicy Programowej, który odbędzie się w czerwcu w Warszawie.

Kongres Lewicy. Lech Wałęsa odpowiedział na zaproszenie SLD
(Reporter)
bCZxcPhN

Były prezydent Lech Wałęsa zadeklarował, że weźmie udział w Kongresie Lewicy Programowej, który odbędzie się w czerwcu w Warszawie. Na to wydarzenie zaprosił go w dziś w Gdańsku lider SLD Leszek Miller.

_ - Na dziś jestem za. Natomiast nie wiem, jak to się wszystko jeszcze ułoży. To jest miejsce i czas, który można dobrze wykorzystać. Tworzy się nowe zorganizowanie i nowa epoka. I dlatego trzeba na nowo zdefiniować lewicę i prawicę. I to chcę im powiedzieć _ - powiedział były przywódca Solidarności.

_ - Ja się do tego środowiska nie zapisuję. Ja tylko mówię, że lewica jest w Polsce. I dobrze byłoby, gdyby była dobrze ułożona. Jak mówiłem to za czasu mojej prezydentury - żeby mogła pracować w tym samym kierunku przy zachowaniu swojej odrębności, żeby nie sypała nam piasku w szprychy _ - dodał Wałęsa.

Do spotkania obu polityków doszło w biurze b. prezydenta. Millerowi towarzyszył zastępca przewodniczącego sejmowej Komisji Obrony Narodowej poseł Stanisław Wziątek. - _ Dziś w Gdańsku ciekawa rozmowa z Lechem Wałęsą. Prezydent przyjął zaproszenie na czerwcowy Kongres Lewicy _ - relacjonował Miller na Twitterze.

bCZxcPhP

_ - Oczywiście prezydent Wałęsa jest człowiekiem z innego obozu politycznego i nigdy nie zaliczał się do reprezentanta społecznej, czy politycznej lewicy, ale Polsce jest potrzebny dialog z różnych stron polskiej rzeki _ - powiedział kilka godzin później na konferencji prasowej w Gdyni lider SLD.

Miller opowiedział, że podczas rozmowy Wałęsa krytykował kapitalizm. - _ Mówił, że bardzo go kapitalizm rozczarował, że niewątpliwie trzeba szukać jakiś nowych form i metod. - Opowiadał się za interwencjonizmem państwowym. Mówił po prostu językiem, który dla mnie jest piękną muzyką, bo my też tak mówimy _ - dodał.

Szef SLD podkreślił, że Lech Wałęsa to legendarny przywódca robotniczy._ - Człowiek, bez którego trudno zrozumieć polskie przemiany i polską historię. I my zapraszamy Lecha Wałęsę nie po to, żeby powiedzieć, że się z nim we wszystkim zgadzamy. Polska, w której ludzie się nie spotykają, dyszą nienawiścią, pamiętając, co kto powiedział lub zrobił 20 lat temu, to jest kraj z Orwella, a nie współczesne nowoczesne państwo polskie _ - powiedział Miller.

16 czerwca SLD organizuje na Stadionie Narodowym w Warszawie Kongres Lewicy Programowej, z udziałem ponad stu partii, organizacji, stowarzyszeń. Celem zjazdu ma być debata o przyszłości lewicy, jednak nie jej zjednoczenie. SLD nie widzi na Kongresie miejsca dla Ruchu Palikota.

bCZxcPhV

W najbliższym czasie powołany za zostać Komitet Honorowy Kongresu. Politycy Sojuszu liczą, że w jego skład wejdzie m.in. b. prezydent Aleksander Kwaśniewski.

bCZxcPiq
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)