Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Kongres Miast Polskich chce przeglądu prawa samorządowego

0
Podziel się

Wniosek do Rady Ministrów ws. powołania komisji kodyfikacyjnej ds. prawa
samorządowego przygotowali uczestnicy XI Kongresu Miast Polskich, obradującego w czwartek i piątek
w Krakowie. Przygotowali też projekt ustawy o rewitalizacji obszarów zdegradowanych.

bEpVsIRh

Wniosek do Rady Ministrów ws. powołania komisji kodyfikacyjnej ds. prawa samorządowego przygotowali uczestnicy XI Kongresu Miast Polskich, obradującego w czwartek i piątek w Krakowie. Przygotowali też projekt ustawy o rewitalizacji obszarów zdegradowanych.

"Nadchodzi 25. rocznica wdrożenia reformy samorządowej, ocenianej jako najbardziej udana część reform ustrojowych państwa. Od czasu uchwalenia ustawy o samorządzie terytorialnym (obecnie: gminnym), ustaw związanych, a następnie ustaw konstytuujących powiaty i województwa samorządowe, w prawie samorządowym nastąpiły liczne zmiany. Większość z nich stanowiła doraźne działania, będące reakcją na jednostkowe problemy sytuacyjne, albo wynikiem nacisku rozmaitych grup interesu. Zmiany te nigdy nie były poprzedzone całościowym przeglądem stanu prawa samorządowego, ani nawet jego części" - napisano we wniosku.

Zdaniem uczestników kongresu obecnie sytuacja jednostek samorządu terytorialnego "zbliża się do poziomu, który oznacza niebezpieczeństwo utraty nie tylko potencjału rozwojowego, ale także zdolności efektywnego wykonywania bieżących zadań na rzecz obywateli". "Dlatego powołanie komisji kodyfikacyjnej ds. prawa samorządowego uznajemy za element polskiej racji stanu, gdyż od wyników jej pracy będzie w dużym stopniu zależało dalsze funkcjonowanie zdecentralizowanej części państwa polskiego, odpowiedzialnej za warunki codziennego życia obywateli" - napisano w uzasadnieniu wniosku.

bEpVsIRj

Jak wyjaśnił w piątek PAP prezes Związku Miast Polskich Ryszard Grobelny, chodzi o inwentaryzację obecnego stanu prawa samorządowego, które jest skomplikowane i rozlokowane w wielu dziedzinach. "Nie ma jednego prawa samorządowego, są setki, jeśli nie tysiące ustaw. Trzeba je przejrzeć, zobaczyć, na ile są ze sobą spójne, na ile sprzeczne i wyznaczyć te kierunki, które powinny być zmieniane" - powiedział Grobelny.

Według autorów wniosku komisja powinna przedłożyć wyniki I etapu prac - ocenę aktualnego stanu prawa samorządowego oraz rekomendacje do dalszych prac legislacyjnych - do 8 marca 2015 r.

Uczestnicy XI Kongresu Miast Polskich przygotowali także projekt ustawy o rewitalizacji obszarów zdegradowanych. Jak powiedział PAP Grobelny, jest on "skrojony na potrzeby miast i gmin, i stanowi podsumowanie wieloletnich doświadczeń". "Mamy nadzieję, że ten kolejny już projekt jest tak dopracowany, że będzie miał szanse wejścia w życie" - wskazał Grobelny.

Jego zdaniem zaletą projektu jest to, że "całościowo podchodzi do problemu rewitalizacji". "W naszym projekcie ustawy jest mowa o tym, że proces rewitalizacji nie jest interwencją w miejscu, gdzie jest kłopot, tylko jest elementem, który ma służyć rozwojowi całej miejscowości. Chodzi o to, żeby z tych miejsc, które dzisiaj są problemem, zrobić zaletę. I ten projekt ma to ułatwić; mówi o tym, jak współpracować, z kim trzeba rozmawiać i że trzeba przygotować odpowiednie programy rozwoju, a potem oczywiście starać się o pieniądze na realizację" - powiedział prezes Związku Miast Polskich.

bEpVsIRp

Uczestnicy Kongresu wystosowali także odezwę do nauczycieli o "zignorowanie zamiarów Związku Nauczycielstwa Polskiego przeprowadzenia strajku w proteście przeciwko zmianom w Karcie nauczyciela". "Karta Nauczyciela wymaga pewnych ograniczonych, nieznacznych zmian, które naszym zdaniem ułatwią funkcjonowanie szkołom i dobre kształcenie dzieci. To nie jest żadne zniesienie Karty Nauczyciela" - powiedział Grobelny. (PAP)

hp/ son/ jra/

bEpVsIRK
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)