Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kongresmani składają hołd ofiarom masakry; nie chcą restrykcji na broń

0
Podziel się:

Członkowie Izby Reprezentantów Kongresu złożyli hołd ofiarom masakry w
Tucson w stanie Arizona. Nie oczekuje się jednak, by uchwalili ustawę ograniczającą dostęp do
broni, chociaż sprawca ataku, prawdopodobnie chory umysłowo, nie miał problemów z jej nabyciem.

Członkowie Izby Reprezentantów Kongresu złożyli hołd ofiarom masakry w Tucson w stanie Arizona. Nie oczekuje się jednak, by uchwalili ustawę ograniczającą dostęp do broni, chociaż sprawca ataku, prawdopodobnie chory umysłowo, nie miał problemów z jej nabyciem.

Ustawodawcy po kolei wygłaszali w środę przemówienia podkreślające ich więź z kongresmanką z Arizony, Gabrielle Giffords, ciężko ranną w głowę w sobotniej strzelaninie. Zginęło w niej sześć osób, m.in. miejscowy sędzia federalny i 9-letnia dziewczynka. Sprawca masakry, 22-letni Jared Loughner, przebywa w areszcie.

"To trudne chwile dla naszego kraju. Nasze serca są złamane, ale nasz duch się nie poddaje" - powiedział nowy republikański przewodniczący Izby John Boehner. Kongresman, znany ze skłonności do płaczu, nie krył wzruszenia - w czasie wystąpienia kilkakrotnie łamał mu się głos.

Izba ma potem uchwalić rezolucję na temat tragedii w Arizonie. Oczekuje się, że znajdą się w niej apele o wyciszenie agresywnej retoryki, dominującej w debatach politycznych w USA w ostatnich dwóch latach, od początku rządów prezydenta Baracka Obamy.

Z inicjatywy Republikanów Izba Reprezentantów miała w tym tygodniu głosować nad odwołaniem reformy opieki zdrowotnej uchwalonej w zeszłym roku z inicjatywy Obamy i Demokratów. Pod wpływem szoku po masowym mordzie w Arizonie zmieniono jednak porządek obrad, odkładając kontrowersyjne głosowanie na później.

Obrady Kongresu odbywają się na tle toczącej się w mediach polemiki na temat przyczyn masakry w Tucson. Lewicujący komentatorzy oskarżyli na początku konserwatystów z Tea Party, że ich jątrząca frazeologia w zeszłorocznej kampanii wyborczej przyczyniła się do tragedii, niepotrzebnie podgrzewając atmosferę. Prawica odrzuca te zarzuty, zwracając uwagę, że Loughner jest prawdopodobnie schizofrenikiem, oderwanym od rzeczywistości.

Niektórzy Demokraci zgłosili w Izbie projekty ustaw wprowadzających restrykcje dla posiadaczy broni. Zależy im na przywróceniu zakazu posiadania broni ofensywnej typu wojskowego, w tym m.in. powiększonych magazynków do pistoletów. W taki właśnie magazynek wyposażony był pistolet Glock, którym posłużył się w Tucson Jared Loughner.

Republikańscy kongresmani od razu jednak wystąpili przeciwko tego rodzaju restrykcjom. Republikanie mają większość w nowej Izbie Reprezentantów.

W środę również przedstawiciele FBI omawiali z kongresmanami sposoby ewentualnego wzmocnienia ich bezpieczeństwa. Na razie stałą ochronę osobistą mają jedynie członkowie kierownictwa Kongresu, tzn. przewodniczący Izby i przywódcy dwóch klubów parlamentarnych w obu izbach.

W środę wieczorem (czasu USA) w Tucson odbędzie się ceremonia żałobna na cześć ofiar masakry. Przybywa na nią prezydent Obama, który wygłosi przemówienie.

Oczekuje się go z wielkim zainteresowaniem - obserwatorzy zadają sobie pytanie, czy prezydent trafi odpowiednio słowami w nastroje w kraju po tragedii.

Z Waszyngtonu Tomasz Zalewski (PAP)

tzal/ mc/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)