Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Koniec abolicji - cudzoziemcy muszą ponownie legalizować pobyt

0
Podziel się:

Cudzoziemcy, którzy w 2012 r. zalegalizowali swój pobyt w Polsce na
podstawie przepisów o abolicji, w tym roku powinni złożyć wniosek o jego przedłużenie. Należy to
zrobić co najmniej 45 dni przed upływem ważności pozwolenia na pobyt - przypomina wojewoda
mazowiecki.

Cudzoziemcy, którzy w 2012 r. zalegalizowali swój pobyt w Polsce na podstawie przepisów o abolicji, w tym roku powinni złożyć wniosek o jego przedłużenie. Należy to zrobić co najmniej 45 dni przed upływem ważności pozwolenia na pobyt - przypomina wojewoda mazowiecki.

Podczas wtorkowej konferencji prasowej wojewoda Jacek Kozłowski przypomniał, że na Mazowszu w ramach abolicji swój pobyt zalegalizowało ponad 3,5 tys. cudzoziemców. Ważność pierwszych wydanych w 2012 r. decyzji abolicyjnych kończy się w lutym tego roku.

Dyrektorka wydziału spraw cudzoziemców Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego Izabela Szewczyk podkreśliła, że zgodnie z obowiązującymi przepisami wniosek o przedłużenie decyzji abolicyjnej należy złożyć co najmniej 45 dni przed upływem ważności pozwolenia na pobyt. Dotychczas zrobiło ponad 450 osób.

Zaznaczyła, że 1 maja wejdzie w życie nowa ustawa o cudzoziemcach. Wówczas przestanie obowiązywać 45-dniowy termin na złożenie kolejnego wniosku - będzie można to zrobić nawet ostatniego dnia legalnego pobytu.

Na mocy nowej ustawy wydawane też będzie wspólne zezwolenie na pobyt i na pracę (dotychczas konieczne było prowadzenie dwóch oddzielnych postępowań administracyjnych)
, a maksymalny czas ważności wydawanych pozwoleń na pobyt czasowy wydłuży się z dwóch do trzech lat.

Kozłowski podkreślił, że w województwie mazowieckim składanych jest najwięcej w skali kraju wniosków o legalizację pobytu cudzoziemców (40 proc.). Dziennie w wydziale spraw cudzoziemców obsługiwanych jest od 200 do 1100 klientów. Rocznie jest ich ok. 80 tys.

Wojewoda przypomniał, że w ostatnich kilku latach w wydziale wprowadzono zmiany, które pomogły zmniejszyć kolejki - pojawił się system numerkowy i odrębna sekcja składania wniosków. Uruchomiona została też infolinia. Dzięki porozumieniu z władzami Warszawy wnioski dotyczące pobytu w Polsce cudzoziemcy mogą składać w punkcie obsługi mieszkańców na stacji metra Centrum. Jest to możliwe także poza stolicą - w delegaturach urzędu wojewódzkiego w Ostrołęce, Radomiu, Siedlcach i Ciechanowie.

Mazowiecki Urząd Wojewódzki współpracuje też z pomagającymi cudzoziemcom organizacjami pozarządowymi, np. od 2009 r. Stowarzyszenie Interwencji Prawnej prowadzi w siedzibie wydziału spraw cudzoziemców punkt informacyjny. Udzielana jest tam bezpłatna pomoc i doradztwo prawne, m.in. po angielsku i francusku. Z kolei we współpracy z fundacją Lingua Mundi 80 pracowników wydziału odbywa kursy językowe.

Niezbędne informacje cudzoziemcy mogą uzyskać też na stronie internetowej mazowieckie.pl. Dane dotyczące pracy cudzoziemców w Polsce są tam dostępne w językach angielskim, rosyjskim, wietnamskim i arabskim.

Szewczyk zaznaczyła, że dzięki środkom europejskim obecnie trwają prace nad uruchomieniem systemu umożliwiającego śledzenie statusu swojej sprawy. W kwietniu wprowadzony zostanie zaś kalendarz internetowy, który umożliwi umówienie wizyty w urzędzie w dogodnym terminie.

Zmiany w wydziale spraw cudzoziemców pozytywnie ocenili sami cudzoziemcy. Od 2009 r. poziom ich satysfakcji z obsługi wzrósł z 40 do 97 proc. (numerki kolejkowe cudzoziemcy wrzucają do oddzielnych skrzynek, wskazując tym samym, czy są zadowoleni z obsługi, czy nie). O 80 proc. zmniejszyła się też liczba skarg - w 2008 r. wpłynęło ich 49, a w roku 2012 - 11.

Witold Klaus ze Stowarzyszenia Interwencji Prawnej pozytywnie ocenił we wtorek współpracę z Mazowieckim Urzędem Wojewódzkim. Zaznaczył, że instrumenty, z których urząd dziś korzysta, są rzadko spotykane w polskiej administracji.

W piątek Mazowiecki Urząd Wojewódzki został laureatem I edycji konkursu "Profesjonaliści w służbie obywatelom", zorganizowanego przez szefa Służby Cywilnej. Zwycięzcy konkursu otrzymali tytuły najbardziej przyjaznego urzędu administracji rządowej.

Jak powiedział Kozłowski, członkowie komisji konkursowej wysoko ocenili działania urzędu podejmowane w celu doskonalenia organizacji pracy oraz pracę wydziału spraw cudzoziemców.

Spośród 3,5 tys. cudzoziemców, którzy na podstawie przepisów o abolicji otrzymali pozytywne decyzje wojewody mazowieckiego o legalizacji pobytu najwięcej było Wietnamczyków (1362), Ukraińców (1129) i Ormian (337). (PAP)

mca/ pz/ ura/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)