Notowania

wiadomości
22.04.2011 12:53

Koniec obrad polsko-rosyjskiej komisji ds. współpracy gospodarczej

Handel i inwestycje, energetyka, telekomunikacja, transport oraz rolnictwo były przedmiotem dwudniowych obrad Polsko-Rosyjskiej Międzyrządowej Komisji ds. Współpracy Gospodarczej, które zakończyły się w piątek w Krakowie.

Podziel się
Dodaj komentarz

Handel i inwestycje, energetyka, telekomunikacja, transport oraz rolnictwo były przedmiotem dwudniowych obrad Polsko-Rosyjskiej Międzyrządowej Komisji ds. Współpracy Gospodarczej, które zakończyły się w piątek w Krakowie.

Spotkaniu przewodniczyli minister infrastruktury Cezary Grabarczyk i minister transportu Federacji Rosyjskiej Igor Lewitin. W piątek podpisali oni protokół po zakończeniu posiedzenia komisji.

"Komisja działa systematycznie, to znaczy, że stan relacji gospodarczych systematycznie się poprawia, wskazują na to statystyki" - podkreślił minister Grabarczyk.

Według niego w zeszłym roku Polska i Rosja osiągnęły najwyższy od trzech lat poziom wymiany handlowej, który przekroczył 20 mld dolarów.

"W zeszłym roku wzajemne obroty wzrosły aż o 39 proc., w tym polski eksport do Rosji o 32 proc." - mówił szef resortu infrastruktury, zaznaczając, że Polska z wymianie z Rosją ma ujemny bilans handlowy.

"Sądzę, że okres obniżenia wzajemnych relacji gospodarczych mamy za sobą. Post w wymianie handlowej między Polską i Rosją się skończył, a czy wykorzystamy tę pozytywną tendencję, pokażą najbliższe miesiące" - dodał Grabarczyk.

Lewitin podkreślił, że Polska dla Rosji jest jednym z najważniejszych partnerów handlowych, z którym współpraca odbywa się w takich strategicznych obszarach, jak m.in. dostawy i przesył gazu i ropy naftowej oraz energetyka.

Według niego Rosja jest zainteresowana współpracą z Polską zarówno w tradycyjnych, jak i nowych dziedzinach gospodarki.

"Polska w 2011 roku będzie przewodniczyć w Unii Europejskiej, mamy więc nadzieję, że będzie to jeszcze jeden krok, aby rozwiązać sprawę istnienia wiz między Rosją i UE oraz swobodnego przemieszczania się obywateli rosyjskich do Polski" - mówił rosyjski minister.

Ministrowie pytani o sprawę wzajemnych zezwoleń na wykonywanie międzynarodowych przewozów drogowych wyjaśnili, że w przyjętym w piątek protokole został sformułowany plan rozwiązania tej kwestii. Ostatecznie powinna zostać ona rozstrzygnięta w lipcu tego roku.

"Chcemy, aby w lipcu doszło do spotkania stron międzyrządowych, ale także z udziałem organizacji zrzeszających przewoźników. Chcemy tę kwestię rozstrzygnąć w sposób satysfakcjonujący dla przewoźników" - zapowiedział Grabarczyk.(PAP)

rgr/ je/ jbr/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz