Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Konkurs na projekt Drogi do Wolności w Gdańsku

0
Podziel się:

Gdańsk ogłosił konkurs na koncepcję zagospodarowania terenu między Placem
Solidarności, w rejonie powstającego ECS, a nabrzeżem przy Martwej Wiśle. Ma tam powstać promenada
Droga do Wolności, przebiegająca głównie przez teren dawnej stoczni.

Gdańsk ogłosił konkurs na koncepcję zagospodarowania terenu między Placem Solidarności, w rejonie powstającego ECS, a nabrzeżem przy Martwej Wiśle. Ma tam powstać promenada Droga do Wolności, przebiegająca głównie przez teren dawnej stoczni.

Termin składania wniosków o dopuszczenie do udziału w konkursie upływa 24 maja.

Droga do Wolności o łącznej powierzchni ponad 4 ha zacznie się przy ul. Jana z Kolna, na wysokości powstającej siedziby Europejskiego Centrum Solidarności i pomnika Poległych Stoczniowców, przejdzie obok historycznej Sali BHP Stoczni Gdańskiej, w kierunku powstającej ul. Nowej Wałowej. Następnie Droga do Wolności skieruje się ku stoczniowemu nabrzeżu i zakończy się przy moście pontonowym na Martwej Wiśle.

Barbara Szczerbowska z Urzędu Miejskiego w Gdańsku wyjaśniła w czwartek podczas briefingu prasowego, że ogłoszony konkurs dotyczy opracowania koncepcji architektoniczno-krajobrazowej dla miejskiej promenady Droga do Wolności. Poinformowała, że etap pierwszy konkursu ma charakter studialny i dotyczy całego terenu tj. od ul. Jana z Kolna do Martwej Wisły. "W etapie pierwszym wybierzemy najlepsze prace spełniające kryteria konkursu a ich autorzy wezmą udział w drugim etapie konkursu"- wyjaśniła.

Drugi etap konkursu będzie dotyczył tylko części promenady, tj. od ul. Jana z Kolna do ul. Nowej Wałowej wraz ze skrzyżowaniem. "Drugi etap będzie bardziej szczegółowy niż część studialna, tak aby projekt był możliwy do realizacji" - tłumaczyła.

W pierwszym etapie prace mają być dostarczone do 23 sierpnia. Wyniki mają być ogłoszone 30 sierpnia, w rocznicę wydarzeń Sierpnia 1980 roku. Wyniki drugiego etapu konkursu mają być ogłoszone 8 listopada tego roku.

Miasto nie przewiduje nagród, ale zapowiada, że wszyscy uczestnicy drugiego etapu konkursu otrzymają zwrot kosztów opracowania. Na ten cel przewidziano 75 tysięcy zł. Autor zwycięskiej pracy otrzyma zaproszenie z wolnej ręki na realizację dokumentacji projektowej, wykonawczej, kosztorysu i harmonogramu realizacji przedsięwzięcia.

Koszt realizacji Drogi do Wolności miasto szacuje na 8,7 mln zł. Przewidywany termin rozpoczęcia prac budowlanych to przełom 2015 i 2016 roku.

Poinformowano, że ogłoszenie o konkursie miasto zamieściło m.in. w internetowym serwisie architektonicznym Ronet.pl, który rozesłał newsletter z tą informacją do 5 tys. abonentów w Polsce.

Zastępca dyrektora Europejskiego Centrum Solidarności Patrycja Medowska podczas briefingu powiedziała, że "dla ECS jest ważne, aby to, co powstanie w ramach promenady, było spójne z architekturą powstającego budynku Centrum". "Bardzo ważne, aby ta przestrzeń prowadząca do historycznych budynków: Sali BHP i dyrekcji b. stoczni miała charakter przypominający o historii, która wydarzyła się w tym miejscu czyli o strajku" - wyjaśniła.

Historyk sztuki Andrzej Trzeciak z ECS powiedział, że w ocenie Centrum w przyszłej promenadzie powinny być zachowane np. wrota historycznej bramy nr 2 czy fragmenty oryginalnej kostki brukowej.

Prace oceniać będzie 10-osobowy sąd konkursowy pod przewodnictwem Wiesława Bielawskiego, zastępcy prezydenta Gdańska do spraw polityki przestrzennej. Wśród członków sądu są m.in. prof. Andrzej Pniewski z ASP w Gdańsku, Andrzej Pągowski - artysta grafik, Basil Kerski - dyrektor ECS, dr Jacek Friedrich - historyk sztuki i prof. Ewa Kuryłowicz - architekt, sędzia konkursowy SARP. (PAP)

bls/ ula/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)