Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Konkurs na projekt polskiej wystawy na 13. Biennale Architektury w Wenecji

0
Podziel się:

Konkurs na projekt wystawy w polskim pawilonie na 13. Międzynarodowej
Wystawie Architektury w Wenecji ogłosiło Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz
Narodowa Galeria Sztuki Zachęta. Tytuł tegorocznego Biennale brzmi: "Wspólny grunt".

Konkurs na projekt wystawy w polskim pawilonie na 13. Międzynarodowej Wystawie Architektury w Wenecji ogłosiło Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Narodowa Galeria Sztuki Zachęta. Tytuł tegorocznego Biennale brzmi: "Wspólny grunt".

Projekt powinien zawierać scenariusz wystawy wraz z propozycją, którzy artyści, architekci lub instytucje mają w niej uczestniczyć, oraz kosztorysem. Prace należy przesyłać do 27 lutego na adres Zachęty. Jury ma wybrać zwycięski pomysł 14 marca.

Kuratorem tegorocznego Biennale Architektury w Wenecji jest brytyjski architekt David Chipperfield, znany z projektowania i renowacji muzeów. Opracował on m.in. projekt przebudowy londyńskiego muzeum sztuki nowoczesnej Tate Modern w 1994 r. W 2009 r. architekt ukończył odbudowę zniszczonego budynku Neues Museum w Berlinie.

Chipperfield chce, aby pokazane na wystawie projekty podjęły temat znaczenia architektury dla przestrzeni publicznej we współczesnym mieście. Kurator w przesłaniu, adresowanym szczególnie do autorów projektów, podkreśla, że architekturę należy postrzegać jako element przestrzeni publicznej, "wspólnego gruntu", a nie samodzielnego projektu służącego jedynie jednostkom. Chipperfield oczekuje, że na tegorocznej wystawie zostaną zaprezentowane pomysły ukazujące architekturę jako element życia społecznego.

Uczestnicy konkursu powinni dostosować swój pomysł do warunków pawilonu polskiego, który stanie na wystawie. Jego szczegółowy plan, wraz z regulaminem konkursu, jest dostępny na stronie internetowej: http://zacheta.art.pl/article/view/666/konkurs

Kurator projektu, a w przypadku zespołu kuratorskiego co najmniej jedna osoba, musi posiadać wykształcenie wyższe, dobrą znajomość zagadnień współczesnej architektury, doświadczenie kuratorskie i w organizowaniu wystaw oraz dobrą znajomość języka angielskiego.(PAP)

mce/ hes/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)