Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Konkurs na projekt pomnika ku czci lwowskich profesorów

0
Podziel się:

Konkurs na projekt plastyczny pomnika upamiętniającego zamordowanych
profesorów Uniwersytetu Lwowskiego ogłoszono w środę we Wrocławiu. Pomnik ma zostać odsłonięty w
trzecim kwartale 2010 r. w miejscu zamordowania profesorów na lwowskich Wzgórzach Wuleckich.

Konkurs na projekt plastyczny pomnika upamiętniającego zamordowanych profesorów Uniwersytetu Lwowskiego ogłoszono w środę we Wrocławiu. Pomnik ma zostać odsłonięty w trzecim kwartale 2010 r. w miejscu zamordowania profesorów na lwowskich Wzgórzach Wuleckich.

Także w środę konkurs na projekt pomnika ogłoszony został we Lwowie. Prezydent Lwowa Andriy Sadovyy i prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz postanowili w ten sposób, jak napisano w liście intencyjnym podpisanym w marcu 2008 r., "upamiętnić ofiary XX wiecznej zbrodni dokonanej przez niemieckich nazistów w 1941 r."

Jak powiedziała Beata Urbanowicz, wrocławski plastyk miejski, konkurs jest otwarty, a w samym projekcie jest niewiele ograniczeń. "W regulaminie konkursu jest wyznaczone miejsce gdzie ma stanąć pomnik, trzeba będzie też zagospodarować teren wokół niego, ale dla kształtu pomnika sama historia powinna być scenariuszem" - mówiła Urbanowicz.

W skład sądu konkursowego ze strony polskiej weszli prof. Tadeusz Luty, były rektor Politechniki Wrocławskiej oraz dr Adolf Juzwenko, dyrektor Zakładu Narodowego im. Ossolińskich we Wrocławiu, a ze strony ukraińskiej prof. Jurij Bobalo, rektor Państwowego Uniwersytetu Politechniki Lwowskiej i prof. Jarosław Hrycak, dyrektor Instytutu Badań Naukowych Uniwersytetu Lwowskiego.

W razie remisu w głosowaniu nad projektami, decydujący głos będzie należał do przewodniczącego, który wybrany zostanie na pierwszym posiedzeniu sądu konkursowego. Zdaniem wiceprezydenta Wrocławia Wojciecha Adamskiego, skład sądu pozwoli ocenić nie tylko walory plastyczne, ale także tło historyczne projektu.

Adamski dodał, że projekt finansowany będzie z dwóch źródeł, budżetu Wrocławia i zbiórek publicznych. "Na dwa lata przewidzieliśmy na ten cel 900 tys. zł z budżetu. Zbiórki publiczne przeprowadzone zostaną natomiast w Polsce i na Ukrainie. Całkowity koszt przedsięwzięcia poznamy jednak dopiero po rozstrzygnięciu konkursu plastycznego" - tłumaczył wiceprezydent.

Na pomniku znajdzie się także pamiątkowa tablica w języku polskim i ukraińskim. Prace konkursowe można składać do 30 września, a rozstrzygnięcie konkursu zaplanowano na 15 października.

Obecnie na Wzgórzach Wuleckich znajduje się krzyż upamiętniający ofiary zbrodni, do której doszło 4 lipca 1941 r. Niemieccy żołnierze i Ukraińcy aresztowali, a następnie rozstrzelali profesorów lwowskich uczelni i ich rodziny. Na Wzgórzach Wuleckich zginęło ok. 40 osób. Wśród zamordowanych byli m.in. pisarz i tłumacz literatury francuskiej Tadeusz Boy-Żeleński, lekarz i kierownik Kliniki Chirurgii lwowskiej uczelni prof. Tadeusz Ostrowski i kierownik Zakładu Stomatologii Uniwersytetu Jana Kazimierza prof. Antoni Cieszyński.(PAP)

mic/ ls/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)