Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wiadomości
19.01.2013 12:00

Konkurs na scenariusz filmu o Muzeum Historii Żydów Polskich

Do 22 lutego można zgłaszać prace do konkursu na scenariusz krótkometrażowego filmu dokumentalnego o powstawaniu Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie. Nagroda główna dla zwycięzcy to 15 tys. zł - poinformowali organizatorzy.

Podziel się
Dodaj komentarz

Do 22 lutego można zgłaszać prace do konkursu na scenariusz krótkometrażowego filmu dokumentalnego o powstawaniu Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie. Nagroda główna dla zwycięzcy to 15 tys. zł - poinformowali organizatorzy.

Konkurs ten muzeum organizuje wspólnie ze Stowarzyszeniem Filmowców Polskich. Nadesłane prace będą oceniane przez osobowości związane z polską kinematografią i kulturą żydowską. W jury zasiadają m.in.: pełnomocnik ministra kultury i dziedzictwa narodowego ds. otwarcia Muzeum Historii Żydów Polskich Waldemar Dąbrowski, producent filmowy Jerzy Kapuściński i scenarzysta Maciej Karpiński.

Zgłoszenia mają zawierać scenariusze krótkometrażowego filmu dokumentalnego, pokazującego historię powstawania Muzeum Historii Żydów Polskich na tle zmian, jakie zaszły w ciągu ostatnich dwudziestu lat w Polsce - wyjaśnili organizatorzy konkursu.

Film zrealizowany w oparciu o zwycięski scenariusz przedstawiać ma muzeum jako "jeden z najważniejszych obiektów na świecie, który opowie nie tylko historię tysiąca lat obecności Żydów w Polsce, ale również historię Polski przez pryzmat udziału w niej społeczności żydowskiej" - wyjaśnili. Czas trwania filmu, który powstałby na podstawie scenariusza, ma wynosić maksymalnie 30 minut.

Jak podkreślili organizatorzy konkursu, "twórcy muzeum chcą przyczynić się do tworzenia nowoczesnego oblicza Polski: kraju śmiało patrzącego w przyszłość, ale niezapominającego o przeszłości i czerpiącego z niej siłę".

Szczegółowe informacje i regulamin konkursu dostępne są m.in. na stronie internetowej Stowarzyszenia Filmowców Polskich. Prace można nadsyłać do 22 lutego, mailem: konkurs@sfp.org.pl i za pośrednictwem poczty pod adresem Stowarzyszenia Filmowców Polskich w Warszawie, z dopiskiem "Konkurs na najlepszy scenariusz", w pięciu egzemplarzach.

Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie powstało w 2005 roku. Obecnie działa w siedzibie tymczasowej przy ul. Wareckiej. W kwietniu tego roku ma rozpocząć działalność edukacyjno-kulturalną w budynku na Muranowie, przy skrzyżowaniu ulic Anielewicza i Zamenhofa. Gmach ten wzniesiono według projektu fińskiego architekta Rainera Mahlamaki. Uroczyste otwarcie muzeum, wraz z prezentacją wystawy głównej, planowane jest na przełom 2013 i 2014 roku.(PAP)

jp/ abe/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz