Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Konkurs "Wspomnienie Solidarności w mojej rodzinie"

0
Podziel się:

Ocalenie od zapomnienia działań Polaków mieszkających za granicą, które
przyczyniły się do odzyskania przez Polskę suwerenności w 1989 roku, to cel skierowanego do dzieci
i młodzieży konkursu "Wspomnienie Solidarności w mojej rodzinie".

Ocalenie od zapomnienia działań Polaków mieszkających za granicą, które przyczyniły się do odzyskania przez Polskę suwerenności w 1989 roku, to cel skierowanego do dzieci i młodzieży konkursu "Wspomnienie Solidarności w mojej rodzinie".

Konkurs adresowany jest do dzieci i młodzieży szkół polskich poza granicami Polski. Jego organizatorami są Europejska Unia Wspólnot Polonijnych, Stowarzyszenie Wspólnota Polska i Fundacja "Świat na Tak". Jak podkreślają pomysłodawcy, konkurs został zainicjowany z myślą o upowszechnieniu nieznanych i zapomnianych faktów świadczących o działaniach emigracji polskiej na rzecz rodaków w kraju.

Działania Polaków mieszkających za granicą, które przyczyniły się do odzyskania przez Polskę suwerenności w 1989 roku, sprowadzały się przede wszystkim do wsparcia politycznego oraz pomocy charytatywnej - zarówno rzeczowej, jak i finansowej. Konkurs ma również za zadanie przybliżenie młodym Polakom mieszkającym poza granicami kraju historii Solidarności, poznanie i zrozumienie tego okresu historii Polski, a tym samym wzmocnienie więzi z Polską oraz utrwalanie języka polskiego.

Prace konkursowe będą oceniane w dwóch kategoriach wiekowych: 8-12 i 13-19 lat. Można je przysyłać w formie prac pisemnych (w języku polskim) takich jak: opowiadanie, reportaż, wywiad czy opis wydarzeń na podstawie materiałów archiwalnych m.in. prasy polonijnej i reportaży filmowych. Dopuszczalna jest również forma poetycka prac oraz multimedialne formy przekazu: prezentacje, krótkie filmy, wywiady w polskiej wersji językowej lub zawierające polskie tłumaczenie.

Zainteresowani konkursem mogą wysyłać prace na adres Fundacji "Świat na Tak", al. Szucha 27, 00-580 Warszawa do 15 maja. Nagrodą główną jest tygodniowy pobyt w Polsce i spotkania z rówieśnikami oraz osobami tworzącymi historię Solidarności.

W skład komitetu honorowego konkursu weszli m.in. minister edukacji narodowej Katarzyna Hall oraz minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski. Patronat honorowy objęli m.in. ostatni prezydent Polski na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski, były prezydent Lech Wałęsa oraz marszałkowie Sejmu i Senatu - Bronisław Komorowski i Bogdan Borusewicz. (PAP)

akn/ hes/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)