Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Konsul RP w Bogocie: nie ma kontaktu z Polakami na Haiti

0
Podziel się:

#
dochodzi informacja o Polce pracującej na Haiti w sierocińcu
#

# dochodzi informacja o Polce pracującej na Haiti w sierocińcu #

13.01. Warszawa (PAP) - Ambasadzie RP w Kolumbii, której podlega Haiti, wciąż nie udało się nawiązać kontaktu z Polakami przebywającymi w dotkniętym przez silne trzęsienie ziemi kraju - poinformowała w środę PAP konsul Mirosława Kubas-Paradowska.

Polski "MSZ próbuje swoimi kanałami, my próbujemy swoimi, ale na razie nie ma łączności, jest zerwana i to jest największy problem" - powiedziała konsul.

"Mam informacje o dwóch osobach (...). O jednej osobie nie wiem, czym się zajmowała, natomiast druga pracowała jako wolontariuszka w międzynarodowym sierocińcu. Ale ta osoba najprawdopodobniej jest bezpieczna, bo był z nią kontakt już po trzęsieniu i prawdopodobnie nie odzywa się dlatego, że nie może, tak jak inni nie mogą się skontaktować z nią" - dodała Kubas-Paradowska.

Jej zdaniem, "nawet jeśli mówić o Polakach, którzy nie są zlokalizowani, to nie są zlokalizowani prawdopodobnie dlatego, że również nie mają się jak skontaktować".

"Nas też to strasznie boli, bo mamy tam konsula honorowego, który z nami współpracuje i jest przeuroczym człowiekiem, i z nim też nie mamy żadnego kontaktu" - podkreśliła konsul.

Wcześniej polskie MSZ poinformowało, że nieznany jest los dwóch Polaków przebywających na Haiti: studenta oraz przedstawiciela misji stabilizacyjnej ONZ.

Z powodu trudności z łącznością wciąż nie można ustalić, ilu dokładnie Polaków przebywało na Haiti, kiedy nastąpiło trzęsienie. "Nie mogę stwierdzić, ilu polskich obywateli tam przebywa aktualnie, bo z pewnością jacyś są, jesteśmy przecież na całym świecie" - powiedziała konsul RP w Bogocie. Dodała, że na Haiti praktycznie nie ma Polonii: "Są potomkowie Polaków, powiedzmy XIX-wiecznych. Mówi się, że tam jest cała wioska, która przyznaje się do korzeni polskich, ale Polonii de facto nie ma".

We wtorek Haiti nawiedziło trzęsienie ziemi - o sile 7 lub 7,3 (agencje podają różne informacje) - to najsilniejszy wstrząs w tym regionie od ponad 200 lat. Po głównym trzęsieniu nastąpiło ok. 17 wstrząsów wtórnych, niektóre z nich o sile 5,9.

Centrum stolicy, Port-au-Prince, jest zniszczone. Prawdopodobnie są tam setki ofiar. Według miejscowego radia zniszczone są również biura prezydenta i budynek parlamentu.

Poważnie ucierpiała siedziba sił ONZ na Haiti. Od 2004 roku na Haiti stacjonowały siły stabilizacyjne ONZ - ok. 7 tys. żołnierzy i 2 tys. policjantów. Nie wiadomo jeszcze, czy są ofiary wśród personelu, z wieloma osobami nie udało się skontaktować.(PAP)

keb/ kar/ woj/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)