Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Konsultacje Glińskiego z klubami na początku lutego

0
Podziel się:

Kandydat PiS na premiera prof. Piotr Gliński rozpocznie konsultacje z
przedstawicielami sejmowych klubów na początku lutego, tuż po zgłoszeniu wniosku o konstruktywne
wotum nieufności dla rządu - dowiedziała się PAP od polityków PiS.

Kandydat PiS na premiera prof. Piotr Gliński rozpocznie konsultacje z przedstawicielami sejmowych klubów na początku lutego, tuż po zgłoszeniu wniosku o konstruktywne wotum nieufności dla rządu - dowiedziała się PAP od polityków PiS.

Według informacji PAP ze źródeł zbliżonych do władz partii prof. Gliński złoży sejmowym klubom trzy alternatywne propozycje dotyczące składu rządu technicznego.

Pierwsza zakłada akceptację przez ugrupowania jego własnego, autorskiego gabinetu z ekspertami, których sam wybierze. Druga propozycja, to powołanie na ministrów polityków wyznaczonych przez partie gotowe poprzeć nowy rząd. Według trzeciej - kluby wyznaczyłyby do rządu własnych, bezpartyjnych ekspertów.

Szef PiS Jarosław Kaczyński na wtorkowej konferencji prasowej zapowiedział, że PiS zgłosi wniosek o konstruktywne wotum nieufności wobec rządu, z prof. Glińskim jako kandydatem na premiera, w pierwszych dniach lutego. Partia chce, żeby wniosek był głosowany na posiedzeniu Sejmu 20-22 lutego.

Kaczyński powiedział, że prace nad konstrukcją gabinetu Glińskiego są w toku. Podkreślił, że nie jest to partyjny kandydat PiS, tylko "kandydat do rządu partyjnie neutralnego". Dodał, że rząd techniczny pod przewodnictwem Glińskiego ma "ratować społeczeństwo wobec obecnych skutków rządzenia".

Szef PiS dodał, że profesor Gliński "jest otwarty na różne modele takiego rządu". Nie chciał zdradzić szczegółów, powiedział jedynie, że są możliwe trzy scenariusze.

Kaczyński był pytany przez dziennikarzy, czy prowadzi lub zamierza rozmawiać z przedstawicielami klubów sejmowych o poparciu przez nich kandydatury Glińskiego.

"Nie czas w tej chwili o tym mówić. Jeszcze raz podkreślam, że konstrukcja konstruktywnego wotum nieufności w Polsce jest taka, że odwołuje się także do sytuacji, że ci, którzy składają wniosek zwracają się do każdego posła indywidualnie, bo każdy poseł ma wolny mandat i indywidualnie odpowiada za całość spraw. Dzisiaj te sprawy toczą się tak źle, że to jest zwrócenie się do każdego posła: +chcesz odpowiadać za ten rząd, czy też nie chcesz?+" - podkreślił.

Wniosek o konstruktywne wotum nieufności może być poddany pod głosowanie nie wcześniej niż po upływie 7 dni od dnia jego zgłoszenia.

Zgodnie z art. 158 konstytucji, Sejm wyraża Radzie Ministrów wotum nieufności większością ustawowej liczby posłów na wniosek zgłoszony przez co najmniej 46 posłów i wskazujący imiennie kandydata na premiera. (PAP)

tgo/ par/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)