Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kontrowersje wokół weta wojewodów

0
Podziel się:

Minister rozwoju regionalnego Grażyna Gęsicka uważa, że premier Jarosław Kaczyński podjął dobrą decyzję zapowiadając, że zawiesi możliwość wetowania przez wojewodów inwestycji samorządów, w których wykorzystywane są unijne pieniądze.

*Minister rozwoju regionalnego Grażyna Gęsicka uważa, że premier Jarosław Kaczyński podjął dobrą decyzję zapowiadając, że zawiesi możliwość wetowania przez wojewodów inwestycji samorządów, w których wykorzystywane są unijne pieniądze. *
Premier Jarosław Kaczyński zapowiedział zawieszenie możliwości wetowania przez wojewodów inwestycji samorządów, w których wykorzystywane są unijne pieniądze.

"Wojewoda wetuje w momencie, gdy coś jest nielegalne. Znając samorządy województw nie spodziewałabym się, żeby to było szczególnie dużo przypadków. Samorządy są dość legalistyczne" - zaznaczyła Gęsicka.

| SKĄD SIĘ WZIĘŁO WETO WOJEWODY? |
| --- |
| Taką możliwość daje wojewodom podpisana już przez prezydenta ustawa o zasadach prowadzenia polityki rozwoju. Zgłoszona do niej przez posła PiS, Krzysztofa Jurgiela, poprawka uprawnia wojewodę do zastosowania prawa weta wobec projektów dotowanych z pieniędzy UE i budżetu państwa, realizowanych w regionalnych programach rozwoju. Weto ma przysługiwać wojewodzie w sytuacji, gdy stwierdzone zostaną udokumentowane "nieprawidłowości" przy wyborze projektów, w konkursie przeprowadzonym przez samorządy. Weto będzie skutkowało wstrzymaniem procedury zatwierdzenia projektów do realizacji oraz zwołaniem kolejnego posiedzenia komisji konkursowej samorządu wojewódzkiego. |

Opozycja krytykuje

Według opozycji fakt, że wytyczne premiera mają decydować o stosowaniu ustawy świadczy o tym, że lider PiS nie szanuje prawa. Zdaniem posła Cezarego Grabarczyka z PO premier powinien poprzeć nowelizację ustawy, w ZOBACZ TAKŻE:
Premier: Zawieszam weto wojewodówktórej dostrzegł błąd a nie wydawać polecenia wojewodom.

Poseł SLD Ryszard Kalisz uważa, że decydowanie przez premiera o tym czy i kiedy wojewodowie mogą stosować przepis ustawy jest niedopuszczalne w państwie prawa.

Z kolei poseł PSL Marek Sawicki jest w Sejmie czwartą kadencję i zapewnia, że nigdy dotąd nie widział tak źle stanowionego prawa i tak źle przygotowanych urzędników.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)