Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Konwencja PSL w sobotę zatwierdzi listy wyborcze do PE

0
Podziel się:

Wicemarszałek Sejmu Jarosław Kalinowski,
szef klubu PSL Stanisław Żelichowski i były działacz śląskiej PO
Janusz Muszyński - będą m.in. kandydować z list Stronnictwa w
czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. W sobotę listy
ugrupowania zatwierdzi krajowa konwencja wyborcza.

Wicemarszałek Sejmu Jarosław Kalinowski, szef klubu PSL Stanisław Żelichowski i były działacz śląskiej PO Janusz Muszyński - będą m.in. kandydować z list Stronnictwa w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. W sobotę listy ugrupowania zatwierdzi krajowa konwencja wyborcza.

Przez ostatnie tygodnie listy układały regionalne konwencje ludowców. Stronnictwo wystawia w eurowyborach prawie wszystkich swoich liderów, poza szefem ugrupowania Waldemarem Pawlakiem.

O mandat z Warszawy walczyć będzie poseł Janusz Piechociński. Na Mazowszu w szranki wyborcze stanie wicemarszałek Sejmu Jarosław Kalinowski, w okręgu obejmującym Podlasie, Warmię i Mazury - szef klubu PSL Stanisław Żelichowski. O mandat eurodeputowanego będą walczyć też posłowie: Eugeniusz Kłopotek (woj. kujawsko- pomorskie), Andrzej Grzyb (Wielkopolska), Edward Wojtas (Lubelszczyzna), Stanisław Rakoczy (Dolny Śląsk).

Ze Śląska ma wystartować były marszałek województwa, dawny polityk PO Janusz Muszyński. W 2007 Muszyński współorganizował, bez konsultacji z władzami centralnymi PO, konferencję z udziałem m.in. Jana Rokity i Andrzeja Olechowskiego, którą cześć polityków interpretowało jako prowadzącą do rozłamu. Ostatecznie konferencja nie doszła do skutku, a Muszyński zrezygnował z członkostwa w PO. Platforma przez rok nie mogła go odwołać jednak ze stanowiska marszałka województwa śląskiego, bo Muszyńskiego popierali radni PSL.

Jedyny obecny europoseł PSL Czesław Siekierski będzie starał się o reelekcję z okręgu obejmującego województwa świętokrzyskie i małopolskie.

Z kolei w okręgu obejmującym województwa lubuskie i zachodnio- pomorskie listę PSL do europarlamentu będzie otwierał podsekretarz stanu w ministerstwie infrastruktury Juliusz Engelhardt.

Na Podkarpaciu o mandat będzie walczyła pracująca już w Brukseli Joanna Jarecka-Gomez. Kandydatka Stronnictwa od 1991 roku była doradcą do spraw Europy Centralnej i Wschodniej w PE; od 2006 roku pracuje we frakcji politycznej EPL-ED (Europejska Partia Ludowa - Europejscy Demokraci) jako doradca i szefowa departamentu ds. zewnętrznych delegacji międzyparlamentarnych.

O mandat z Pomorza będzie się starał rektor Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku, wiceszef pomorskich struktur ludowców prof. Wojciech Przybylski.

Z województwa łódzkiego o mandat ma się ubiegać wiceminister zdrowia Adam Fronczak.

Poza zatwierdzeniem list kandydatów krajowa konwencja przyjmie również deklarację programową przed wyborami. "Będziemy tam mówić o bezpieczeństwie gospodarczym, bezpieczeństwie socjalnym, bezpieczeństwie nas jako obywateli" - powiedział PAP wiceszef Rady Naczelnej PSL Eugeniusz Grzeszczak.

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się 7 czerwca. Polacy wybiorą 50 eurodeputowanych. Ludowcy liczą na kilka miejsc.(PAP)

stk/ ura/ mow/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)