Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Kopacz: będzie wniosek do komisji etyki ws. wypowiedzi Kaczyńskiego

0
Podziel się:

#
dochodzi informacja o wniosku PiS i wypowiedź K. Elbanowskiej
#

bEsAoErV

# dochodzi informacja o wniosku PiS i wypowiedź K. Elbanowskiej #

08.11. Warszawa (PAP) - Marszałek Ewa Kopacz złoży wniosek do komisji etyki o ukaranie Jarosława Kaczyńskiego. Szef PiS zarzucił jej zastosowanie siły wobec zwolenników referendum edukacyjnego, którzy w piątek byli na galerii sejmowej. PiS w tej samej sprawie złoży wniosek przeciw Kopacz.

Marszałek Sejmu zapowiedziała też, że na stronie internetowej Kancelarii Sejmu umieszczone zostanie nagranie z monitoringu galerii sali posiedzeń Sejmu podczas piątkowego głosowania nad wnioskiem o referendum ws. obowiązku szkolnego sześciolatków.

bEsAoErX

Po głosowaniu ws. referendum obecna na sali obrad inicjatorka wniosku o referendum Karolina Elbanowska oraz goście na galerii sejmowej skandowali: "Hańba, wstydźcie się!". Tomasz Elbanowski trzymał transparent z napisem: "Dzieci i rodzice głosu nie mają?".

Elbanowska relacjonowała w rozmowie z TVP Info, że matki ze stowarzyszenia chciały rozwinąć transparent, który "mówi o tym, że politycy nas ignorują, o lekcji demokracji". "Przyszli zaraz panowie ze Straży Marszałkowskiej i nas brutalnie przegonili. Taka przepychanka, kobiety, dzieci, ja w ciąży, mama z wózkiem. Większość osób, która chciała wejść na galerię, nie została wpuszczona. Zatrzymano ich w przedsionku, dzieci przeszukiwano za pomocą detektorów metalu. Trochę to wszystko żenujące" - mówiła.

Kaczyński powiedział dziennikarzom po głosowaniu, że "zastosowano siłę" wobec osób wspierających inicjatorów referendum. "Te osoby wywiesiły transparent, to się na sali sejmowej niejeden raz zdarzało. Użyto siły. Nie ma wątpliwości, że musiała to być decyzja marszałek Sejmu. Wydaje się, że musiało to być zaakceptowane także przez premiera. To jest sytuacja skandaliczna. Wobec kobiet, bez żadnego uzasadnienia, użyto siły" - zaznaczył Kaczyński.

Z kolei rzecznik PiS Adam Hofman poinformował, że PiS złoży wniosek do komisji etyki o ukaranie marszałek Ewy Kopacz. "Chodzi o użycie siły przez straż marszałkowską, która jej podlega, wobec rodziców i dzieci ze stowarzyszenia +Ratuj Maluchy+, którzy byli na galerii sejmowej" - tłumaczył Hofman.

bEsAoEsd

"O całej historii dowiedziałam się od posła Jarosława Kaczyńskiego, który raczył zarzucić mi pewnego rodzaju +manewrowanie+ Strażą Marszałkowską, podam go w tej sprawie do komisji etyki poselskiej" - komentowała Kopacz dla PAP.

"Podjęłam decyzję, że nagranie z monitoringu sceny na galerii zostanie umieszczone na stronach internetowych Sejmu" - dodała. Jak zapewniła, Straży Marszałkowskiej "nie została wydana jakakolwiek dyspozycja". "Straż działa zgodnie z prawem i przestrzega prawa" - podkreśliła.

Dodała, że zauważyła "pewnego rodzaju metamorfozę, jeśli chodzi o zachowanie Jarosława Kaczyńskiego". "To była długa droga od Kancelarii Premiera do galerii sejmowej. Widzę pozytywną zmianę, jeśli chodzi o stosunek do kobiet. Przypomnę, jak potraktował pielęgniarki protestujące u niego pod Kancelarią Premiera" - powiedziała marszałek Sejmu. (PAP)

ajg/ tgo/ son/ as/

bEsAoEsy
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)