Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Kopacz: decyzja Trybunału w Strasburgu ws. Katynia nie satysfakcjonuje

0
Podziel się

Decyzja Europejskiego Trybunału Praw Człowieka ws. polskiej skargi na Rosję
w związku ze śledztwem katyńskim nie satysfakcjonuje i może przełożyć się na nastawienie polskiego
społeczeństwa do europejskich instytucji - oceniła we wtorek marszałek Sejmu Ewa Kopacz.

bEqEIvvp

Decyzja Europejskiego Trybunału Praw Człowieka ws. polskiej skargi na Rosję w związku ze śledztwem katyńskim nie satysfakcjonuje i może przełożyć się na nastawienie polskiego społeczeństwa do europejskich instytucji - oceniła we wtorek marszałek Sejmu Ewa Kopacz.

"Europejski Trybunał Praw Człowieka wydał decyzję, która nie satysfakcjonuje nas. (...) Tym, którzy nie żyją, należy się szacunek i pamięć, tym którzy żyją, należy się prawda i myślę, że europejskie instytucje, tak jak i polskie instytucje, powinny o tej zasadzie bezwzględnie pamiętać" - oświadczyła we wtorek Kopacz.

Jak podkreśliła, w najbliższy czwartek będzie miała okazję rozmawiać m.in. o tej decyzji Trybunału z jego prezesem Deanem Spielmannem.

bEqEIvvr

"My, tacy euroentuzjaści niestety w takich przypadkach boję się, że możemy stracić do europejskich instytucji taką postawę i będę o tym mówić i będę uprzedzać, że nasz entuzjazm w przypadku takich wyroków może przełożyć się również na nastawienie społeczne do europejskich instytucji" - powiedziała Kopacz.

Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu uznał w poniedziałek, że nie może ocenić rosyjskiego śledztwa ws. zbrodni katyńskiej oraz stwierdził, że Rosja nie dopuściła się nieludzkiego i poniżającego traktowania krewnych ofiar. Decydującym argumentem dla sędziów był zbyt odległy dystans czasowy.

Wyrok ten ostatecznie kończy sprawę skargi katyńskiej w Strasburgu. Polska strona przyjęła go z rozczarowaniem.(PAP)

agy/ son/ mow/

bEqEIvvS
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)