Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kopacz: obywatelski projekt ws. sądów na najbliższym posiedzeniu Sejmu

0
Podziel się:

Marszałek Sejmu Ewa Kopacz podała w czwartek, że Sejm na
najbliższym posiedzeniu - planowanym na 3-5 kwietnia - zajmie się obywatelskim projektem, który
przywraca wcześniejszą strukturę sądów rejonowych. Minister sprawiedliwości od początku roku
zmienił tę strukturę.

Marszałek Sejmu Ewa Kopacz podała w czwartek, że Sejm na najbliższym posiedzeniu - planowanym na 3-5 kwietnia - zajmie się obywatelskim projektem, który przywraca wcześniejszą strukturę sądów rejonowych. Minister sprawiedliwości od początku roku zmienił tę strukturę.

"Trybunał Konstytucyjny wypełnił swoją rolę, minister sprawiedliwości Jarosław Gowin ma powód do pewnego rodzaju satysfakcji. Nie zapominajmy, że czas jest trudny również dla ministra Gowina - bo będziemy procedować na posiedzeniu (Sejmu) po świętach projekt obywatelski, który znosi wszystko to, co zrobił minister Gowin swoim rozporządzeniem" - powiedziała Kopacz w czwartek w TVP Info.

Jak dodała, minister sprawiedliwości będzie musiał znaleźć w Sejmie poparcie dla swoich rozwiązań.

"Projekt obywatelski jest bardzo mocno popierany przez PSL, wiemy jak działacze ludowców zabiegają, promują ten projekt w terenie. To nie znaczy wcale, że nie powinniśmy bardzo głęboko i rozważnie pomyśleć, co jest lepsze dla małych miejscowości i małych sądów - propozycja Gowina, czy też propozycja w (obywatelskim) projekcie ustawy" - powiedziała marszałek Sejmu.

Kopacz podkreśliła też, że premier Donald Tusk jednoznacznie zapewnił, że - niezależnie od tego jaki będzie los ustawy obywatelskiej w Sejmie - to Gowin utrzyma swoje stanowisko.

Obywatelski projekt został opracowany w końcu maja zeszłego roku. Przy wsparciu m.in. PSL zebrano pod nim 150 tys. podpisów. Projekt wyszczególnia wszystkie istniejące do końca zeszłego roku sądy wraz z ich okręgami. Każda zmiana okręgu musiałaby w przyszłości następować w trybie nowelizacji ustawy tak, by minister nie mógł takich zmian dokonywać rozporządzeniem.

Cała opozycja i PSL deklarują poparcie dla obywatelskiego projektu ustawy; przeciwna propozycji jest tylko PO. Głosy opozycji i PSL-u wystarczą do uchwalenia ustawy.

Kopacz pytana, czy jest pewna wyniku głosowania w Sejmie nad obywatelskim projektem ustawy, powiedziała: "Nie, oczywiście, że nie jestem pewna, bo w każdej sprawie do końca nie wiadomo - nie tylko tej - dopóki głosy nie zostaną podliczone. Posłowie będą mieli szansę jeszcze bardzo, bardzo długo pracować nad tym projektem".

Przypomniała, że do projektu były zgłaszane uwagi przez Biuro Legislacyjne Sejmu, a podczas drugiego czytania na pewno będą zgłaszane poprawki przez posłów. "Od tego, jaki będzie ostateczny kształt tej ustawy, będzie również zależał wynik podczas głosowania" - zaznaczyła marszałek Sejmu.

TK orzekł w środę, że podstawa prawna rozporządzenia ministra sprawiedliwości - na mocy którego 79 najmniejszych sądów rejonowych zostało zniesionych i stało się wydziałami zamiejscowymi większych jednostek - jest zgodna z konstytucją. Skargę do TK złożyła grupa posłów (głównie z PSL) i Krajowa Rada Sądownictwa.

Na początku października 2012 r. minister sprawiedliwości podpisał rozporządzenie, zgodnie z którym 79 małych sądów rejonowych - o limicie etatów do dziewięciu sędziów włącznie - zostało zniesionych i stało się wydziałami zamiejscowymi większych jednostek. Zmiany weszły w życie 1 stycznia 2013 r. (PAP)

mrr/ son/ mow/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)