Notowania

wiadomości
06.02.2013 09:49

Kopacz: prezydium Sejmu reprezentuje całą Izbę

# Dochodzi późniejsza wypowiedź Kopacz #

Podziel się
Dodaj komentarz

# Dochodzi późniejsza wypowiedź Kopacz #

06.02. Warszawa (PAP) - Prezydium Sejmu reprezentuje całą Izbę; pamiętam marszałków, którzy byli niezależni i pełnili tę funkcję - w ten sposób marszałek Sejmu Ewa Kopacz broniła w środę decyzji klubu PO, który w piątek zagłosować ma przeciw odwołaniu Wandy Nowickiej (RP) z funkcji wicemarszałka.

Odwołania Nowickiej z funkcji wicemarszałka chce jej klub Ruch Palikota; zastąpić by ją miała inna posłanka RP Anna Grodzka.

Wniosek o odwołanie Nowickiej będzie głosowany w piątek. Tego dnia zostanie też rozpatrzony projekt uchwały autorstwa PiS dotyczący zmniejszenia z pięciu do czterech liczby wicemarszałków i ewentualne wnioski o powołanie nowego wicemarszałka Sejmu. RP zgłosił Grodzką, a Solidarna Polska - Ludwika Dorna.

Kopacz przekonywała na środowej konferencji prasowej, że Prezydium Sejmu (marszałek i wicemarszałkowie) jest organem, który reprezentuje całą Izbę. "Pamiętam historię tego miejsca i pamiętam również marszałków, którzy byli niezależni, a pełnili funkcję marszałków" - podkreśliła.

Marszałek dodała, że szanuje decyzje klubu PO, który zdecydował we wtorek, że zagłosuje przeciwko odwołaniu Nowickiej ze stanowiska wicemarszałka Sejmu.

"Wczorajsze posiedzenie prezydium klubu, jak i potem klubu, dotyczyło dwóch wniosków personalnych, bo nikt nie jest w stanie przewidzieć, jaki będzie wynik, wszyscy mogą spekulować" - podkreśliła Kopacz. Jak dodała, pierwszy z wniosków dotyczył odwołania Wandy Nowickiej z funkcji wicemarszałka; drugi - powołania Anny Grodzkiej. "W obydwu sprawach obowiązuje dyscyplina" - zastrzegła.

W późniejszej rozmowie z dziennikarzami Kopacz doprecyzowała, że w klubie Platformy obowiązuje dyscyplina w głosowaniu przeciw odwołaniu Nowickiej, a gdyby ten wniosek przeszedł, będzie obowiązywać dyscyplina w głosowaniu za kandydaturą Anny Grodzkiej.

Władze klubu uznały we wtorek, że nie ma podstaw do odwoływania Nowickiej z pełnionej funkcji.

W poniedziałek Kopacz powiedziała, że wysoko ocenia pracę Nowickiej, jako wicemarszałka Sejmu. W kontekście wniosku o odwołanie Nowickiej z Prezydium Sejmu Kopacz zadeklarowała, że nie będzie uczestniczyć w "teatrzyku Janusza Palikota".

Ruchu Palikota wycofał poparcie dla Nowickiej, jako wicemarszałka Sejmu w związku z tym, że przyjęła nagrodę za 2012 rok - nagrody takie otrzymali wszyscy wicemarszałkowie oraz marszałek Sejmu; wszyscy też ostatecznie zapowiedzieli przekazanie nagród na cele społeczne. (PAP)

hgt/ ajg/ par/ jbr/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz