Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kopacz: w piątek Sejm przyjmie uchwałę dot. niepełnosprawnych

0
Podziel się:

W piątek Sejm przyjmie uchwałę z apelem o podejmowanie działań
ułatwiających niepełnosprawnym włączanie się w życie społeczne i realizację postanowień Konwencji o
prawach osób niepełnosprawnych - zapowiedziała w poniedziałek marszałek Sejmu Ewa Kopacz.

W piątek Sejm przyjmie uchwałę z apelem o podejmowanie działań ułatwiających niepełnosprawnym włączanie się w życie społeczne i realizację postanowień Konwencji o prawach osób niepełnosprawnych - zapowiedziała w poniedziałek marszałek Sejmu Ewa Kopacz.

Z okazji Międzynarodowego Dnia Osób Niepełnosprawnych marszałek Sejmu spotkała się z osobami niepełnosprawnymi, m.in. z paraolimpijczykami.

Kopacz przypomniała, że 6 września Polska ratyfikowała Konwencję ONZ o prawach osób niepełnosprawnych, która m.in. nakłada obowiązek usuwania wszelkich barier utrudniających osobom z niepełnosprawnościami uczestnictwo w życiu społecznym. Zapowiedziała, że podczas najbliższego posiedzenia, w piątek, Sejm przyjmie specjalną uchwałę z apelem - zarówno do różnego rodzaju instytucji, organizacji, jak i osób fizycznych - o podejmowanie działań ułatwiających osobom niepełnosprawnym włączanie się w życie społeczne, polityczne, kulturalne.

Kopacz podkreśliła, że osoby niepełnosprawne muszą walczyć nie tylko z własną słabością, ale często również z uprzedzeniami dotyczącymi ich miejsca społeczeństwie. "Chcę was zapewnić, że z tymi uprzedzeniami będziemy walczyć wspólnie" - podkreśliła.

Zwróciła uwagę, że osoby niepełnosprawne wciąż muszą pokonywać w życiu codziennym wiele barier. Podkreśliła, że barierami są nie tylko wysokie krawężniki, bariery są również w naszych głowach, także w głowach osób niepełnosprawnych, które nie wierzą w swoje możliwości, same wycofują się z życia społecznego. "Wyjdźcie z domu, czekamy na was" - zaapelowała marszałek Sejmu.

Podziękowała też paraolimpijczykom, którzy uczestniczyli w tegorocznych igrzyskach.

Pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych Jarosław Duda wręczył medalistom olimpijskim nagrody pieniężne - sportowcy odebrali czeki na 10, 15 i 20 tys. zł.

"Staraliśmy się na paraolimpiadzie pokazać całej Polsce, że możemy odnosić sukcesy, które są cenne dla wszystkich Polaków i które mogą przynosić radość" - mówił w imieniu niepełnosprawnych sportowców Rafał Wilk, dwukrotny złoty medalista z Londynu w kolarstwie szosowym. "Jesteśmy normalnymi członkami społeczeństwa, choć może nie jesteśmy tak idealni, jakby to społeczeństwo chciało" - dodał. Podkreślił, że ostatnie igrzyska pokazały, że sport osób niepełnosprawnych nie jest gorszy, publiczność na widowni często była liczniejsza niż podczas wcześniejszych zawodów olimpijskich.

Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych obchodzony jest od 1992 r. Ustanawiając ten dzień, ONZ chciała zwrócić uwagę na problemy tej grupy społecznej i podkreślić konieczność działań na rzecz integracji osób niepełnosprawnych z resztą społeczeństwa.

Konwencja ONZ o prawach osób niepełnosprawnych wprowadza do polskiego prawa nową definicję niepełnosprawności - stanowi, że to nie indywidualne ograniczenia, ale zewnętrzne bariery utrudniające uczestniczenie w życiu czynią człowieka niepełnosprawnym. Dotychczas w polskim prawie nie było jednolitej definicji niepełnosprawności, jednak w myśl przepisów musi być ona potwierdzona odpowiednim orzeczeniem.

W Polsce jest ok. 5,5 mln niepełnosprawnych. Najczęstszą przyczyną niepełnosprawności są schorzenia układu krążenia, narządów ruchu i neurologiczne. (PAP)

akw/ abr/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)