Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Kopacz zainaugurowała akcję "Mamy niepodległą"

0
Podziel się

#
dochodzą wypowiedzi artystów i szczegóły akcji
#

bEqtDvSJ

# dochodzą wypowiedzi artystów i szczegóły akcji #

04.11. Warszawa (PAP) - Marszałek Sejmu Ewa Kopacz zainaugurowała w poniedziałek akcję "Mamy niepodległą", w ramach której można wysyłać specjalne kartki z życzeniami z okazji przypadającego za tydzień Święta Niepodległości. 11 listopada trzeba być i świętować razem - mówiła marszałek.

"Wolność to szczególnie wielki dar, szanujmy ten dar. Szczególnie 11 listopada powinniśmy być i świętować razem, a nie obok siebie. Powinniśmy się cieszyć razem, a nie obok siebie. Powinniśmy wtedy pamiętać, że wolność, którą dano nam 95 lat temu wszystkim razem i każdemu z osobna, nie jest niczyją własnością, każdy ma jej tyle samo. Dlatego też dzisiaj powinniśmy pamiętać o tym, że to jest nasze wielkie wspólne dziedzictwo, dlatego też wysyłamy kartki" - mówiła Kopacz na poniedziałkowej konferencji prasowej w Sejmie.

bEqtDvSL

Sama marszałek również planuje wysłać kartki z okazji Święta Niepodległości. Pierwsza z nich ma trafić do Szkoły Podstawowej nr 1 w Szydłowcu (woj. mazowieckie). "To miejsce jest szczególnie bliskie memu sercu" - zaznaczyła marszałek. Drugą z pocztówek ma otrzymać jej córka. "Ona ma w tej chwili 13-miesięcznego syna - po to, aby każdego roku, jako pierwszą korespondencję, którą dostał mój wnuk, pokazywała i przypominała, że 11 listopada to szczególne święto, bardzo radosne święto dla Polaków" - powiedziała Kopacz.

Pomysłodawcą akcji, w ramach której każdy może bezpłatnie wysłać kartki z życzeniami z okazji rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, jest Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku. Dyrektor muzeum Krzysztof Jaraczewski wyjaśnił, że ideą akcji jest dzielenie się radością z okazji Święta Niepodległości. "Kiedyś Józef Piłsudski powiedział, że powinniśmy się uczyć od dzieci radości, jak być szczęśliwym. Najprostsza rzecz: jak dziecko ma jakąś radość, to chce się z kimś podzielić - z ojcem, z matką, z dziadkiem. To jest podstawa dla nas tej idei" - podkreślił Jaraczewski.

Prezes Poczty Polskiej S.A., partnera inicjatywy, Jerzy Jóźkowiak ocenił, że najważniejsze w akcji "Mamy niepodległą" jest promowanie "właściwych postaw". "Z jednej strony niepodległość, z drugiej - radość i dzielenie się tą radością z innymi" - zaznaczył Jóźkowiak.

W ramach akcji Muzeum Józefa Piłsudskiego przygotowało trzy wzory kartek niepodległościowych autorstwa znanych polskich artystów: Piotra Młodożeńca, Andrzeja Pągowskiego i Józefa Wilkonia. Pierwsza z nich przedstawia grafikę - Józefa Piłsudskiego na koniu, druga młodego mężczyznę w koszulce z wizerunkiem marszałka. Trzecia to również grafika - odręcznie narysowany człowiek podlewający biało-czerwony kwiat.

bEqtDvSR

Józef Wilkoń opowiadał podczas poniedziałkowej konferencji prasowej o problemach z uchwyceniem na kartce twarzy Józefa Piłsudskiego. "Zawsze wydawało mi się to tak łatwe, jednak tak się nie stało. W końcu posadziłem go na Kasztance, to mi pomogło, a twarz ukazałem trochę w oddaleniu, ale mam nadzieję, że udało się uchwycić podobieństwo. U nas w domu zawsze panował kult Piłsudskiego, z dzieciństwa pamiętam wszystkie piosenki o marszałku i Legionach. Myślę, że ten kult przydałoby się zaszczepić w każdym polskim domu" - zaakcentował Wilkoń.

Piotr Młodożeniec zaakcentował swoją radość z zaproszenia do wykonania kartki na święto 11 listopada. "Zwłaszcza że przez większość mojego życia to święto było zakazane. Pamiętam, w 1981 r. robiłem plakat na Święto Niepodległości, niosłem go wieczorem przez Warszawę i zostałem zatrzymany przez patrol milicji. Wtrącono mnie na kilka godzin do takiego +azylu+ za karę, że takie nieprawomyślne rzeczy robię. Tak że teraz byłem zachwycony, że mogę w sposób otwarty taką kartkę zaprojektować" - dodał Młodożeniec.

Akcję wsparły osoby ze świata polityki, kultury i sportu. Są wśród nich m.in. Daniel Olbrychski, Anna Cieślak, Paweł Fajdek, Piotr Małachowski, Mateusz Damięcki, Artur Andrus, Emilian Kamiński i Grażyna Wolszczak. "Bardzo się cieszę, że mogę wziąć udział w tej akcji, żeby przypomnieć wszystkim, jak ważna jest niepodległość" - mówił Damięcki.

Do akcji włączyło się ponad 370 hufców Związku Harcerstwa Polskiego, 140 szkół z całej Polski, stołeczne teatry i instytucje kultury oraz uczestnicy Biegu Niepodległości. Kartki będą dostępne m.in. w Warszawie, Gdańsku, Krakowie, Łodzi, Poznaniu i Wrocławiu. (PAP)

bEqtDvSS

mkr/ akn/ mrt/ as/

bEqtDvTm
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)