Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kopalnie dostaną 400 milionów złotych z budżetu

0
Podziel się:

Pawlak deklaruje wsparcie dla górnictwa. Największe dla Kompanii Węglowej.

Kopalnie dostaną 400 milionów złotych z budżetu
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

Minister gospodarki Waldemar Pawlak zatwierdził budżetowe wsparcie dla 24 realizowanych w górnictwie projektów inwestycyjnych. Z puli 400 milionów złotych na ten cel najwięcej, bo 124 miliony złotych, dostanie największa górnicza firma - Kompania Węglowa.

Katowicki Holding Węglowy otrzyma 122 miliony złotych, Jastrzębska Spółka Węglowa 88 milionów złotych, Południowy Koncern Węglowy ponad 40 milionów złotych, a sprywatyzowana kopalnia Bogdanka na Lubelszczyźnie ponad 20 milionów złotych.

_ ZOBACZ TAKŻE: Widmo gigantycznych strat nad Kompanią Węglową. - Najważniejszymi kryteriami, według których tworzono ranking, to rentowność tych inwestycji, na które przeznaczane są środki, oraz ilość udostępnionego w wyniku tych inwestycji węgla _ - wyjaśniła wiceminister gospodarki Joanna Strzelec-Łobodzińska, odpowiedzialna w resorcie za sprawy górnictwa.

Jeszcze dzisiaj środki dla górniczych firm miały być przekazane z resortu finansów do Ministerstwa Gospodarki, a następnie trafić do spółek węglowych. Muszą być wydane do końca tego roku.

ZOBACZ TAKŻE:
Strajk Kompanii Węglowej w Money.pl
Termin składania wniosków o wsparcie minął szóstego września. Wnioskowały o to wszystkie spółki. Choć unijne prawo już wcześniej pozwalało na wsparcie tzw. inwestycji początkowych (tj. związanych m.in. z zachowaniem dostępu do złóż), polski rząd po raz pierwszy zdecydował się na skorzystanie z tej możliwości. Dofinansowanie może sięgnąć do 30 procent wartości inwestycji.

Tego typu pomoc publiczna dla górnictwa jest możliwa dzięki obowiązującemu od 2002 do końca tego roku rozporządzeniu Komisji Europejskiej w sprawie pomocy państwa dla przemysłu węglowego. Złożona przez Komisję propozycja nowej unijnej dyrektywy dopuszcza pomoc publiczną do 2014 roku tylko dla tych kopalń, które mają być w tym czasie zamknięte. Nie ma już mowy o środkach na inwestycje. Propozycję muszą jeszcze zaakceptować kraje członkowskie.

Jak mówił Waldemar Pawlak, jego resort jest za tym, by w unijnym rozporządzeniu utrzymano możliwość pomocy na inwestycje początkowe; podobnego zdania jest resort spraw zagranicznych. Przeciwny temu był minister finansów. Wicepremier uważa, że należy utrzymać możliwość wspierania inwestycji początkowych w górnictwie, co nie znaczy, że rząd z tej możliwości musi skorzystać.

Podczas wizyty w Bytomiu Pawlak zapowiedział, że jeszcze w tym roku ogłoszone będą postępowania kwalifikacyjne, mające wyłonić nowych prezesów Kompanii Węglowej i Katowickiego Holdingu Węglowego. Wicepremier odwołał ich ze stanowisk we wrześniu po tym, gdy prokuratura postawiła prezesom zarzuty korupcyjne. Pawlak zapewnił przy tym, że osoby obecnie zarządzające spółkami robią to dobrze - kompetentnie i odpowiedzialnie.

Pytany o perspektywy dalszego działania przynoszącej - jak dotąd - wielomilionowe straty kopalni Halemba-Wirek, Pawlak przypomniał, że przez najbliższy rok w tej kopalni realizowany będzie program, wynegocjowany z partnerami społecznymi. Chodzi o to, by na najbardziej rentownych zasobach węgla prowadzić wydobycie, mimo świadomości zagrożeń, jakie występują w tej kopalni.

_ - Będziemy zmierzali do tego, żeby na tej części było możliwie rentowne wydobycie, bo trudno sobie wyobrazić, że na jednej kopalni jest 300 mln zł straty, a inne pracują na to, żeby tę stratę zasypać. Potrzebne jest przy tych dostępnych zasobach skupienie wysiłku tam, gdzie można wydobywać węgiel najbardziej efektywnie _ - powiedział wicepremier.

Pawlak zapowiedział, że w tym roku - po raz pierwszy od dawna - odbędą się wspólne obchody barbórkowe różnych spółek węglowych, niezależnie od uroczystości w kopalniach. Wcześniej zaniechano tradycji tzw. centralnych Barbórek.

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)