Notowania

praca
08.10.2009 08:26

Korea Płd.: MSZ: Phenian jeszcze nie wznawia prac w Jongbion

Minister spraw zagranicznych Korei Południowej Ju Miung Hwan powiedział w czwartek, że nic nie wskazuje, by Korea Północna była w ostatniej fazie rekonstrukcji ośrodka nuklearnego w Jongbion.

Podziel się
Dodaj komentarz

Minister spraw zagranicznych Korei Południowej Ju Miung Hwan powiedział w czwartek, że nic nie wskazuje, by Korea Północna była w ostatniej fazie rekonstrukcji ośrodka nuklearnego w Jongbion.

We wtorek informacje takie podała południowokoreańska agencja Yonhap, powołując się na źródło rządowe. Zakład miał być zlikwidowany na mocy sześciostronnego porozumienia w zamian za pomoc gospodarczą.

Na pytanie, czy Phenian jest bliski przywrócenia do użytku reaktora w ośrodku w Jongbion, minister Ju odparł: "Wiemy, że na razie nie są na tym etapie".

Sześciostronne rozmowy na temat programu atomowego (z udziałem Rosji, USA, Japonii, Chin i obu Korei) Phenian zerwał w kwietniu w odpowiedzi na potępienie przez Radę Bezpieczeństwa ONZ północnokoreańskiej próby rakietowej. W tym tygodniu KRLD zasygnalizowała gotowość powrotu do rokowań. W czasie wizyty chińskiego premiera Wen Jiabao w Phenianie północnokoreański przywódca Kim Dzong Il oznajmił, że najpierw życzyłby sobie dwustronnych rozmów z Waszyngtonem.

Ju zastrzegł, że sama taka deklaracja nie wystarczy do zniesienia sankcji nałożonych po północnokoreańskiej próbie atomowej w maju. "Takie jest stanowisko nie tylko Korei Południowej i USA, ale też Japonii, Rosji i Chin, że sankcje nie mogą być zniesione lub zawieszone tylko dlatego, że Północ wróci do rozmów" - powiedział.

W lutym 2007 roku Phenian zgodził się na zamrożenie prac w Jongbion w zamian za pomoc gospodarczą. Następnie po usunięciu przez USA Korei Północnej z listy krajów wspierających terroryzm Phenian miał przystąpić do ostatecznego demontażu instalacji.

W kwietniu tego roku Korea Płn. przeprowadziła jednak próbę rakietową, co spotkało się z potępieniem RB ONZ. W odpowiedzi Phenian zapowiedział wyjście z rokowań sześciostronnych oraz usunięcie inspektorów Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) i wznowienie odzysku paliwa jądrowego z prętów reaktora w Jongbion.

25 maja Phenian poinformował o przeprowadzeniu drugiego testu jądrowego, co spowodowało nałożenie sankcji na reżim Kim Dzong Ila. (PAP)

ksaj/ kar/

4897760 arch.

Tagi: praca, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz